ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Nowe złoża kopalni Bolesław Śmiały
25.03.2020r. 13:34

Znamy parametry złoża Za Rowem Bełckim będącego kierunkiem dalszego funkcjonowania kopalni Bolesław Śmiały. Projektuje się tam eksploatację pokładów na zawał, ścianami o długości 200 m-250 m, sporadycznie do 300 m i wysokości 1,20-3,40 m. Wybiegi ścian wyniosą od 630 m do 2430 m. Przewiduje się też uzyskanie ze ścian wydobycia na poziomie 3300-3600 t/dobę.

Dla uzyskania pełnego wydobycia prowadzone będą równocześnie dwie ściany eksploatacyjne, wybierane będą po wzniosie, w celu uniknięcia zawodnienia przodków eksploatacyjnych.

W ścianach stosowane będą z kolei zmechanizowane kompleksy wydobywcze obejmujące: wysokowydajny kombajn, przenośnik ścianowy, obudowę zmechanizowaną o wysokości od 1,20 m do 2,30 m, przenośnik podścianowy i kruszarkę urobku.

Zasoby węgla kamiennego zalegające w złożu Za Rowem Bełckim zlokalizowane na południe od obszaru górniczego Łaziska II. Zalegają one za strefą uskokową o nazwie Rów Bełcki. Przebiega ona w przybliżeniu równolegle do południowej granicy aktualnego obszaru górniczego i zrzuca wyeksploatowane już w KWK Bolesław Śmiały warstwy łaziskie i orzeskie na południe.

Obszerny materiał poświęcony przedłużeniu żywotności kopalni Bolesław Śmiały opracowali wspólnie Grzegorz Conrad, dyrektor kopalni oraz Wojciech Surma i Marian Mendecki.

Autorzy podkreślają dalej, że złoże Za Rowem Bełckim jest kontynuacją złoża Bolesław Śmiały, które zostało już wyeksploatowane do głębokości 450-650 m przez KWK Bolesław Śmiały w rejonie szybów głównych kopalni.

Generalnie złoże położone jest na terenie gmin: Łaziska Górne, Wyry, Orzesze, Kobiór, w powiatach: mikołowskim i pszczyńskim, w województwie śląskim.

Udostępnienie kluczowego dla przyszłości łaziskiej kopalni złoża Za Rowem Bełckim zrealizowane będzie dwoma wyrobiskami - upadową wydobywczą i upadową transportową, wykonanymi z obszaru górniczego Łaziska II, w którym prowadzi obecnie działalność górniczą kopalnia Bolesław Śmiały. Wyrobiska te, będą wykorzystane przez cały okres prowadzenia eksploatacji jako podstawowe drogi odstawy urobku, transportu i wentylacji.
Harmonogram wydobycia węgla ze złoża Za Rowem Bełckim - jak podkreślają autorzy projektu - zakłada prowadzenie eksploatacji poczynając od najwyżej leżącego pokładu 210, schodząc stopniowo poprzez pokłady: 212, 215 aż do najniżej leżącego pokładu 218/2. Planuje się prowadzenie eksploatacji do głębokości ok. 700 m.

Projektuje się eksploatację pokładów na zawał, ścianami o długości 200-250 m, sporadycznie do 300 m i wysokości 1,20-3,40 m. Wybiegi ścian wyniosą od 630 m do 2 430 m. Przewiduje się uzyskanie ze ścian wydobycia 3 300 - 3 600 t/dobę.

Grzegorz Conrad, Wojciech Surma i Marian Mendecki podkreślają, że dla uzyskania pełnego wydobycia prowadzone będą równocześnie dwie ściany eksploatacyjne, wybierane po wzniosie, w celu uniknięcia zawodnienia przodków eksploatacyjnych. Stosowane będą w nich zmechanizowane kompleksy wydobywcze obejmujące: wysokowydajny kombajn, przenośnik ścianowy, obudowę zmechanizowaną o wysokości od 1,20 m do 2,30 m, przenośnik podścianowy i kruszarkę urobku.

Warto wiedzieć, że w lutym decyzją zarządu Polskiej Grupy Górniczej dyrekcja KWK Bolesław Śmiały została zobowiązana do przeprowadzenia procedury pozyskania koncesji na eksploatację złoża za Rowem Bełckim. To pozwoliłoby przedłużyć żywotność kopalni o 45 lat.

Autorzy projektu przypominają, że kopalnia Bolesław Śmiały w kształcie dającym początki dzisiejszej strukturze zakładu została powołana w 1947 r. Pod względem geologicznym Kopalnia usytuowana jest w środkowej części Niecki Głównej Górnośląskiego Zagłębia Węglowego na północ od Rowu Zawady. Obszar górniczy kopalni o nazwie Łaziska II wynosi 74,35 km2 i położony jest na terenie miast: Łaziska Górne, Mikołów, Orzesze, Tychy oraz gmin: Wyry i Ornontowice.

W obszarze Łaziska II, udokumentowano dwa złoża. Pierwsze, o nazwie Łaziska, gdzie aktualnie KWK Bolesław Śmiały prowadzi wydobycie węgla i drugie, o nazwie Bolesław Śmiały. Złoża te charakteryzują się niskim stopniem zagrożeń naturalnych. Zasoby pozwolą na efektywną i ekonomiczną eksploatację do 2033 r. . Po tym okresie, jako kierunek dalszego funkcjonowania kopalni Bolesław Śmiały, wskazuje się obszar złoża Za Rowem Bełckim, którego udostępnienie i eksploatację planuje się prowadzić z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury kopalni.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE