ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

CEZ ubiega się o zgodę na budowę nowych bloków w elektrowni jądrowej Dukowany
25.03.2020r. 14:05

Czeski koncern energetyczny CEZ poinformował w środę, że złożył Urzędzie ds. Bezpieczeństwa Jądrowego wniosek o zgodę na budowę dwóch nowych bloków w elektrowni Dukovany.

Jak poinformował CEZ, złożony w czeskim nadzorze jądrowym w środę wniosek o zgodę na budowę nowych bloków jądrowej w Dukowany, zakończyło pięcioletnie przygotowania do procesu licencjonowania na podstawie przepisów obowiązującej w Czech ustawy o energii atomowej.

Wniosek dotyczy budowy dwóch obiektów jądrowych, każdy z jednym reaktorem wodnym ciśnieniowym o mocy elektrycznej do 1200 MWe.

Jak wynika z analiz udostępnionych przez CEZ, bloki mocy do 1200 MWe są optymalnym pod względem technicznym i organizacyjnym rozwiązaniem i budowa tego typu jednostek niesie ze sobą dużo niższe ryzyko niż w przypadku bloków klasy 1450 MWe, czy 1750 MWe. Jak zaznaczano, w przypadku większych jednostek niż planowane bloki o mocy do 1200 MWe, co najmniej jedna z istniejących jednostek elektrowni Dukovany musiałaby zostać przedwcześnie zamknięta.

Z informacji opublikowanej przez CEZ wynika, że brane są pod uwagę: amerykańska konstrukcja AP1000 (Westinghouse), koreańska APR1000 (Korea Hydro & Nuclear Power), ATMEA1 - wspólne przedsięwzięcie ATMEA grupy EDF i Mitsubishi Heavy Industries (Japonia), chińska HPR1000 (China General Nuclear Power Corporation) oraz rosyjski reaktor WWER-1200E (Rosatom).
Wraz ze złożeniem wniosku Urzędzie ds. Bezpieczeństwa Jądrowego CEZ opublikował również obszerną dokumentację dołączoną do wniosku.

- Podobnie jak w przypadku każdej oceny wpływu na środowisko, naszym celem w związku z procesem licencjonowania jest maksymalna otwartość i przejrzystości, dlatego też opublikowaliśmy cały raport, aby społeczeństwo mogło swobodnie uzyskać dostęp do kluczowego dokumentu" - powiedział Daniel Beneš, prezes zarządu i dyrektor generalny CEZ.

Dokumentacja ma około 1,6 tys., a przy jej opracowaniu powstała dokumentacja pomocnicza składająca się z ponad 200 ekspertyz i analiz.

W elektrowni jądrowej Dukowany eksploatowane są obecnie cztery jednostki WWER-440. Czesi chcą wydłużenia okresu ich eksploatacji do 60 lat, co oznacza, mają być one stopniowo wyłączone w latach 2045-2047. Pierwsza z nowych jednostek według ostatnich deklaracji czeskich władz ma być gotowa w 2036 roku.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE