ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Lotos: pozytywne zakończenie testu bankowego Projektu EFRA
25.03.2020r. 15:01

Instalacje Projektu EFRA w nocy z 24 na 25 marca pomyślnie przeszły 30-dniowy test, który był przewidziany w umowie kredytowej na finansowanie tego przedsięwzięcia - podała w środę Grupa Lotos. Dodała, że dzięki EFRA wyprodukuje dodatkowo ok. milion ton wysokiej jakości paliw.
.

Głównym celem Projektu EFRA jest lepsze zagospodarowanie tzw. ciężkiej pozostałości ropy naftowej, z której wcześniej powstawał ciężki olej opałowy lub asfalty. EFRA umożliwia bardziej zaawansowany, głębszy przerób ropy naftowej i wyprodukowanie rocznie blisko miliona ton wysoko marżowych paliw, głównie oleju napędowego i paliwa lotniczego oraz ponad 350 tys. ton koksu naftowego. Równolegle koncern nie produkuje już mało opłacalnego i nieekologicznego ciężkiego oleju opałowego. Wartość całej inwestycji to ponad 2,3 mld złotych.

W grudniu 2019 roku w gdańskiej rafinerii Grupy Lotos przekazano do użytkowania należące do Projektu Efektywnej Rafinacji (EFRA) instalacje Kompleksu Koksowania - tym samym, wszystkie obiekty Projektu osiągnęły stan eksploatacji.

"Pomyślne przeprowadzenie bankowego ruchu testowego Projektu EFRA to zakończenie kluczowej inwestycji zrealizowanej wspólnie przez Grupę Lotos i Lotos Asfalt. To również kolejny dowód na to, że jako koncern konsekwentnie realizujemy nasze plany. Dzięki tej inwestycji na rynek trafi rocznie dodatkowo prawie milion ton wysokiej jakości paliw. Cieszymy się, że jako silna spółka Skarbu Państwa możemy przesłać ten pozytywny przekaz w tak trudnym okresie dla naszej gospodarki" - podkreślił cytowany w komunikacie spółki prezes Grupy Lotos Paweł Jan Majewski.

Grupa oceniła, że Projekt EFRA pozwoli jej dodatkowo zarobić co najmniej 2 USD na każdej baryłce przerobionej ropy, a dzięki tej inwestycji koncern uzyskał też większą elastyczność w zakresie optymalizowania produkcji w zależności od cen rynkowych surowców i produktów oraz możliwość przerobu szerszego wachlarza gatunków ropy, również tych najcięższych, a dzięki temu tańszych.

"Dzięki EFRA możemy śmiało powiedzieć, że jesteśmy w czołówce najbardziej zaawansowanych technologicznie rafinerii na świecie" - dodał Majewski.
Lotos wyjaśnił, że zakończony bankowy ruch testowy (z ang. Lenders Reliability Test) polegał na przerobie maksymalnej, zgodnej z projektem, ilości wsadu oraz pełnej kontroli jakości i ilości powstających produktów, a jego celem było potwierdzenie warunków wymaganych umową kredytową.

"Test jednoznacznie potwierdził, że wybudowane w ramach Projektu EFRA instalacje są w stanie stabilnie wytwarzać produkty w odpowiedniej ilości i jakości, a także posiadają potencjał do ich dociążania" - zaznaczył koncern.

Spółka podkreśliła, że miesięczne badanie instalacji pokazało wysoką sprawność merytoryczną i organizacyjną jej obsługi - operatorów urządzeń technologicznych.

Lotos to polska grupa kapitałowa, której działalność ma strategiczne znaczenie dla krajowego i europejskiego bezpieczeństwa w sektorze energii oraz polskiej gospodarki. Lotos wydobywa gaz ziemny i ropę naftową w Polsce, Norwegii oraz na Litwie. Należy do niego, zlokalizowana w Gdańsku, jedna z najnowocześniejszych europejskich rafinerii. Lotos to także sieć ponad 500 stacji paliw na terenie całego kraju. Grupa Lotos, jako sprzedawca detaliczny i hurtowy, zaopatruje w paliwa blisko 1/3 polskiego rynku. Zajmuje też pozycję drugiego przewoźnika kolejowego w kraju oraz jest producentem asfaltów drogowych, olejów silnikowych oraz smarów do samochodów, samolotów, pociągów, statków, a nawet pojazdów techniki wojskowej.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE