ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Raport: elektrownie węglowe na świecie w odwrocie
26.03.2020r. 06:33

W ubiegłym roku moc funkcjonujących elektrowni węglowych pierwszy raz od kilku lat wzrosła, ale liczba nowych inwestycji w tego typu źródał spada - odnotowuje "Rzeczpospolita".

Dziennik przytacza dane z raportu "Boom and Bust 2020" przygotowanego przez think tank Global Energy.

Z danych prezentowanych w opracowaniu wynika, że moc elektrowni węglowych na świecie w 2019 roku wzrosła o 34,1 GW. Był to pierwszy wzrost przyrostu mocy węglowych elektrowni (netto) od 2015 r.

W 2019 roku do użytku oddano elektrownie węglowe o łącznej mocy 68,3 GW, wobec 51 GW rok wcześniej. Prawie dwie trzecie nowo oddanych mocy w elektrowniach węglowych przypadało na Chiny (43.8 GW), a 12 proc. na Indie (8.1 GW). Poza Chinami globalna flota węglowa skurczyła się drugi rok z rzędu. W ramach krajów należących do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) moc elektrowni węglowych spada od 2011 r.
Jak wynika z raportu w ubiegłym z eksploatacji wyłączono bloki węglowe o łącznej mocy 34,2 GW, z czego najwięcej w USA (16,5 GW) i w Chinach (7 GW). W 2018 roku wycofano z eksploatacji podobny wolumen mocy węglowych (34,9 GW) i dominowały w tej statystyce również Stany Zjednoczone (16,3 GW) i Chiny (10,8 GW). W Europie w 2018 i 2019 roku najwięcej mocy w blokach węglowych wyłączyła Wielka Brytania, odpowiednio 2,8 GW i 2,7 GW .

Mimo wzrostu mocy w elektrowniach węglowych oddanych do użytku w 2019 r., projekty inwestycyjne w tego typu źródła wykazuje oznaki spowolnienia. W 2019 roku rozpoczęła się budowa 24,3 GW nowych mocy węglowych podczas gdy rok wcześniej było to 25,6 , a w 2015 r. 72,4 GW.

Jak podano w raporcie, w ubiegłym roku w trakcie budowy były elektrownie węglowe o łącznej mocy ok. 200 GW, podczas gdy rok wcześnie realizowano inwestycje węglowe o łącznej mocy 237,5 GW.
Dołączone pliki: Do odczytu plików wymagany jest program Acrobat Reader.


Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: khr 26.03.2020r. 08:49
W budowie jest ok 200 GW, budowa trwa średnio 5 lat, więc mamy 40 GW/rok to mniej niż obecne wycofania (które są... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE