ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

KSGiE NSZZ "Solidarność": gdzie "tarcza" dla górnictwa i energetyki?
26.03.2020r. 07:26

Krajowy Sekretariat Górnictwa i Energetyki (KSGiE) NSZZ "Solidarność" domaga się aby propozycje rządowy pakiet rozwiązań, które mają łagodzić gospodarcze skutki pandemii koronawirusa uwzględniły spółki z sektora paliwowo-energetycznego. Według związkowców pozostawienie tej gałęzi przemysłu samej sobie może zagrozić bezpieczeństwu państwa.

Związkowcy w stanowisku adresowanym premiera Mateusza Morawieckie podkreślają, że wszelkie programy naprawcze będą musiały opierać się o bezpieczne dostawy taniej energii. Dlatego w ich ocenie konieczne jest zawieszenie wszelkich administracyjnych barier dla krajowych nośników energii.

Według KSGiE spadek wskaźników rozwoju gospodarki globalnej wywrze wpływ na gospodarkę krajową, co spowoduje znaczący spadek zapotrzebowania na energię elektryczną.

- Konsekwencją tego stanu rzeczy będzie zmniejszenie produkcji energii przez elektrownie węglowe, a więc również obniżone zapotrzebowanie ze strony energetyki konwencjonalnej na to paliwo. Jednocześnie, zarówno spółki sektora wydobywczego, jak i energetycznego wciąż zobowiązane są do regulowania swoich zobowiązań finansowych wobec innych podmiotów, instytucji i osób prywatnych. Uwzględniając wszystkie wymienione czynniki, należy przyjąć, że bez interwencji Rządu RP polskiemu górnictwu i energetyce zagrozi upadłość - czytamy w piśmie skierowanym do premiera i ministrów.

Zdaniem strony związkowej, konieczna jest "rewizja procesów globalizacyjnych, które prowadzą do istotnego ograniczenia krajowego przemysłu kosztem zwiększenia zależności od importu". Ponadto obecna sytuacja "stanowi wystarczającą podstawę do zawieszenia regulacji unijnych (podobnie jak dla sektora bankowego i motoryzacyjnego)".
W piśmie przypomniano, że "Solidarność" od lat postuluje ograniczenie wymiaru obciążeń publicznoprawnych dla przedsiębiorstw górniczych i energetycznych, zaś negatywne perspektywy, jakie rysują się przed spółkami wydobywczymi oraz przedsiębiorstwami zajmującymi się wytwarzaniem, dystrybucją i obrotem energii elektrycznej, a także spółkami okołogórniczymi i okołoenergetycznymi, powinny stanowić ostateczny argument na rzecz zawieszenia lub całkowitej likwidacji niektórych obciążeń.

Związkowcy zaapelowali do szefa rządu o podjęcie natychmiastowych działań łagodzących skutki kryzysu związanego z pandemią koronawirusa i stworzenie warunków odbudowy górnictwa i energetyki w warunkach zagrożenia bezpieczeństwa mieszkańców i gospodarki. Jednocześnie podkreślili, że domagamy się równego traktowania podmiotów gospodarczych bez względu na ich potencjał.

- Od tego, jak zareaguje rząd, zależy dziś przyszłość setek tysięcy osób zatrudnionych w spółkach górniczych i energetycznych oraz firmach kooperujących - czytamy w piśmie.

Dodaj nowy Komentarze ( 10 )

KOMENTARZE ( 10 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Robert 26.03.2020r. 07:44
a ja myślę że jest to dobry moment na likwidację górnictwa w Polsce - to jest krwiopijcza zaraza która niszczy ten... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowiedź: 26-03-2020r. 09:24 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: sarkazm 26.03.2020r. 08:16
W końcu skojarzyli fakty z dostępnych informacji i zrozumieli, jakie są rzeczywiste intencje rządu i rządzącej... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowiedź: 26-03-2020r. 11:33 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Tory 26.03.2020r. 09:17
Skomlicie o kasę a rozdajecie i hulanie na lewo i prawo. Ograniczyć koszty a w tym pensje.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: U-bot 26.03.2020r. 10:54
A ja chciałbym się zapytać rządu: gdzie jest "tarcza" zabezpieczająca społeczeństwo przed WIRUSEM, jakim... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Kowalski i Nowak oraz sąsiedzi 26.03.2020r. 11:42
Jak nie będziemy mieli środków na opłaty za energię oraz kupno drogiego paliwka do kopciuchów to padniecie szybciej... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: jaki 27.03.2020r. 14:11
jak grochem o ścianę.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 10 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE