ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ropa na giełdzie w Nowym Jorku tanieje
26.03.2020r. 07:43

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw tanieje w reakcji na coraz wyraźniejsze oznaki dewastacji popytu na paliwa z powodu epidemii koronawirusa. Inwestorów na rynkach paliw nie przekonują nawet postępy dotyczące pakietu ratunkowego dla amerykańskiej gospodarki - informują maklerzy.

Baryłka ropy WTI w dostawach na maj na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 24,16 USD, po zniżce ceny o 1,35 proc.

Ropa Brent w dostawach na maj na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 27,25 USD za baryłkę, niżej o 0,51 proc.

Na świecie mocno słabnie popyt na paliwa z powodu coraz ostrzejszych ograniczeń przyjmowanych przez rządy kolejnych krajów, które chcą zapobiec rozprzestrzenianiu się epidemii koronawirusa.

Globalna liczba osób zakażonych koronawirusem zbliża się już do pół miliona.

Indie nałożyły w swoim kraju największą blokadę na świecie - od środy przez 21 dni Indusi w całym kraju mają pozostać w domach, aby zatrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa. W Indiach odnotowano ponad 600 przypadków zakażenia wirusem i 11 śmiertelnych ofiar. Ok. 40 osób wyleczono.

Tymczasem w środę w USA Senat przegłosował wart ok. 2 bln USD, czyli blisko 10 proc. PKB USA, pakiet stymulacyjny mający na celu złagodzenie skutków koronawirusa. To największa pomoc finansowa dla amerykańskiej gospodarki w historii. 2 bln USD to kwota przewyższająca PKB takich państw jak Kanada, Rosja czy Brazylia.

Pakiet przewiduje m.in. fundusz o wartości 500 mld USD na pomoc dla branż znajdujących się w trudnej sytuacji. Ponadto pakiet przeznacza 350 mld USD na pożyczki dla małych firm, 250 mld USD na zwiększoną pomoc dla bezrobotnych i 100 mld USD dla szpitali. Zapisano w nim również jednorazowe bezpośrednie transfery pieniężne w wysokości 1200 USD dla każdego Amerykanina zarabiającego mniej niż 75 tys. USD rocznie.
Pakiet ma na celu złagodzenie gospodarczych skutków epidemii koronawirusa, w wyniku której w Stanach Zjednoczonych zmarło ponad 900 osób, a zakażonych jest ponad 63 tys. W USA zamknięto tysiące firm, zagrożone są miliony miejsc pracy, a ponad połowie populacji USA nakazano pozostać w domach.

Tymczasem analitycy Goldman Sachs prognozują, że w kwietniu globalny popyt na ropę spadnie o prawie 19 mln baryłek dziennie.

"Spadek popytu może doprowadzić do niespotykanego szoku dla globalnego systemu rafinacji, w którym nasycenie przechowywanymi produktami naftowymi ma nastąpić w ciągu najbliższych kilku tygodni" - piszą w nocie.

Z kolei analitycy Gunvor Group Ltd. szacują, że światowa nadpodaż ropy wynosi 14-15 mln baryłek dziennie.

"Ceny ropy WTI mogą spaść do 20 USD za baryłkę, nawet 15-17 USD" - ocenia Edward Moya, starszy analityk rynku w Oanda.

"Nadal będziemy obserwować na rynkach spadek popytu na paliwa i nadal ludzie będą zachowywać ostrożność jeśli chodzi o wznowienie podróży i wymiany handlowej" - dodaje.

W ciągu poprzednich trzech sesji ropa w USA zyskała 9 proc.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE