ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Wyniki Grupy Unimot za 2019 r. ostro w górę
26.03.2020r. 07:40

Unimot opublikował wyniki finansowe za 2019 r. Grupa osiągnęła wzrost skonsolidowanych przychodów o prawie 32 proc. w porównaniu do 2018 roku, a skonsolidowana EBITDA wzrosła ponad dwukrotnie.

Skonsolidowane przychody Grupy Unimot w 2019 r. wyniosły 4, 445 mld zł, co stanowi wzrost o 31,9 proc. w porównaniu do roku 2018. Skonsolidowana EBITDA skorygowana wyniosła 63,7 mln zł (wzrost o 102,6% r/r) i jest to najwyższy wynik w niemal 30-letniej historii Grupy. Grupa wypracowała skonsolidowany zysk netto w wysokości 59,9 mln zł, wobec straty na poziomie 3,1 mln zł rok wczesniej.

W samym IV kwartale 2019 r. skonsolidowane przychody wyniosły 1,306 mld zł (+29,7 proc.), a skonsolidowana EBITDA skorygowana 17,6 mln zł (-6,4 proc.). Zysk netto Grupy w ostatnim kwartale ubiegłego roku wyniósł 11,8 mln zł, wobec straty w wysokości 4,5 mln zł rok wcześniej.

- Wyniki za rok 2019 są wyraźnie lepsze niż początkowo oczekiwaliśmy. Sprzyjało nam otoczenie zewnętrzne, które bardzo efektywnie wykorzystaliśmy. Największy udział we wzrostach zanotował biznes oleju napędowego i biopaliw - po raz pierwszy w naszej historii sprzedaliśmy ponad milion metrów sześciennych paliw i biopaliw. Bardzo mnie cieszy, iż historycznie dobre wyniki Grupy wsparły także segmenty LPG i energii elektrycznej, odnotowując rekordowe wolumeny i najwyższą EBITDA - podsumował Adam Sikorski, prezes zarządu Unimotu. Jak zwrócił uwagę segment produktów asfaltowych pozytywnie zamyknłą rok pomimo tylko czterech miesięcy działalności, a spółki gazowe stały się dochodowe.
Dobre wynikom Grupy wpłynęły bardzo pozytywnie na poziomy wskaźników finansowych na koniec 2019 r. Wskaźnik płynności bieżącej wyniósł 1,45, a wskaźnik pokrycia odsetek 6,92. Wskaźnik ROCE to obecnie poziom 26,4 proc,, wyraźnie wyższy niż zakładany w strategii (15,0 proc.).

Władze spółki przewidują, że w związku z pandemią koronawirusa może dojść do spadku sprzedaży w drugim kwartale, ale w ich ocenie w kolejnych miesiącach pandemia może mieć jedynie niewielki negatywny wpływ na główną działalność grupy.

- Mimo ostatnich wydarzeń związanych z pandemią koronawirusa COVID-19, na rok 2020 patrzymy z umiarkowanym spokojem. Na bieżąco obserwujemy i analizujemy wydarzenia na globalnych rynkach paliw, a także zmiany na rynku krajowym. Dopuszczamy możliwość spadku sprzedaży zwłaszcza w II kwartale 2020 r., ale szacujemy, że w kolejnych miesiącach pandemia może mieć jedynie niewielki negatywny wpływ na nasz główny biznes, czyli handel olejem napędowym. Nie wykluczony jest również bardziej optymistyczny scenariusz, iż Unimot może również stać się beneficjentem zmian rynkowych, które zachodzą lub zajdą w wyniku rozprzestrzeniania się pandemii koronawirusa COVID-19 oraz wprowadzanych przez władze ograniczeń. Podtrzymujemy prognozę skonsolidowanej EBITDA skorygowana na rok 2020 - ocenia prezes Sikorski.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE