ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

W ekstremalnym cieple i w suszy drzewa nie korzystają z nadmiaru CO2
27.03.2020r. 08:06

Im silniejsze susze i wyższa temperatura, tym trudniej jest drzewom wykorzystywać dwutlenek węgla - twierdzą naukowcy z Karlsruher Institut für Technologie (KIT) na łamach "New Phytologist". To wnioski z eksperymentu przeprowadzonego na sosnach alepskich.

Jak się powszechnie uważa, wzrost stężenia CO2 w atmosferze prowadzi do zmian klimatu. Te z kolei mogą narazić wiele drzew na ekstremalne susze i upały. Jednocześnie CO2 to główna substancja odżywcza roślin. Powstaje więc pytanie - jak zareagują drzewa na większe stężenie tego gazu w obliczu trudnych warunków.

Susze i gorąco oznaczają bowiem dla drzew duży stres. Korzenie mają wtedy trudności w pochłanianiu wody, a liście, aby zachować wodę, zamykają aparaty szparkowe, którymi pochłaniają też CO2 z powietrza.

Badacze z KIT i innych niemieckich ośrodków naukowych hodowali więc sosny alepskie w normalnej atmosferze oraz przy znacznie podwyższonym stężeniu CO2 (421 ppm oraz 867 ppm). Półtoraroczne drzewa były albo dobrze podlewane, albo pozostawione bez wody na miesiąc. Potem zostały przeniesione do specjalnych komór, w których naukowcy stopniowo, przez 10 dni zwiększali temperaturę od 25 do 40 st. C. W tym czasie nieustannie mierzyli wymianę gazów i wody zachodzącą w drzewach i analizowali ich metabolizm.
Badanie przyniosło kilka wyników. Rzeczywiście, zwiększone stężenie CO2 obniżyło utratę wody przez drzewa i podniosło ich sprawność wykorzystania wody przy rosnącej temperaturze. Jednak ogólny poziom przyswajania węgla (z CO2) w trudnych warunkach znacząco spadł. Wysoka temperatura zaburzyła także metabolizm drzew, który niemalże w ogóle nie skorzystał na lepszym dostępnie do dwutlenku węgla.

Najważniejszym pozytywnym skutkiem był wzrost stabilności białek w korzeniach. "W sumie, wpływ podniesionego stężenia CO2 na reakcje stresowe drzew był raczej umiarkowany. Wraz ze wzrostem temperatury i nasileniem się suszy, wpływ ten dramatycznie spadał" - wyniki podsumowuje autorka badania dr Nadine Rühr.

"Na tej podstawie wnioskujemy, że rosnące stężenie dwutlenku węgla w atmosferze nie może skompensować stresu drzew powstającego w wyniku ekstremalnych warunków klimatycznych" - dodaje ekspertka.
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: zgryźliwy 27.03.2020r. 11:37
W czasach, kiedy powstawał węgiel było tak ciepło, że nawet paprocie miały po 5 metrów. Zapewne w epoce carbonu. O... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: jaki 27.03.2020r. 11:57
ale nie w Polsce.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE