ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Problemy polskich górników w Czechach
27.03.2020r. 11:24

Rozpoczął się dramat polskich górników pracujących w OKD. Dziś, 27 marca br. do pracy - według szacunków polskich przedsiębiorców wykonujących usługi na rzecz czeskiej spółki OKD - mogło nie przyjść ponad 1500 pracowników.

- Niestety, jesteśmy bezradni wobec nowych obostrzeń regulujących na nowo ruch graniczny pomiędzy Polską a Czechami. Do pracy zgłosili się jedynie górnicy zamieszkali na terenie gmin po czeskiej stronie. Pozostali nie dotarli z obawy, że zostaną w drodze powrotnej skierowani na kwarantannę. Mają w Polsce rodziny, żony, dzieci, teściów, rodzeństwo. Nikt nie ma zamiaru opuszczać rodzinnego domu i bliskich. Niektórzy z nich to długoletni pracownicy, sumienni, przyzwyczajeni do życia po obydwu stronach granicy. Po pracy wracają do domu, aby rankiem ponownie wrócić do swojego środowiska pracy. Nie potrafimy zrozumieć tych decyzji - mówił dziennikarzowi portalu nettg.pl Leszek Ryskalok, pełnomocnik spółki Polcarbo, świadczącej usługi dla OKD.

Wszystko wskazuje na to, że rzesza ponad 1500 polskich obywateli w najbliższych dniach utraci środki niebędne do utrzymania swych rodzin.

Ivo Čelechovský, rzecznik OKD przyznał, że nowe rygory w ruchu przygranicznym dotkną głównie polskie firmy. Zwrócił uwagę, że chodzi o rzeszę 1800 zatrudnionych obywateli polskich, choć nie wiadomo jeszcze do końca, ilu górników spośród tej liczby mieszka w Republice Czeskiej.

Zdaniem Leszka Ryskaloka to garstka. Zwraca on ponadto uwagę na fakt, że Polscy górnicy należą do wyróżniających się pracowników czeskiej spółki i jest wśród nich wielu doświadczonych kombajnistów, strzałowych, przodowych i pracowników dozoru ruchu.
Čelechovský dodał w swym komunikacie, że zarząd OKD pracuje obecnie nad odpowiednim ustawieniem ruchu swych kopalń, który uwzględnia braki kadrowe.

Z informacji przedsiębiorców wynika, że niektórzy pobrali urlopy i zastanawiają się nad tym, jak odnaleźć się w nowej sytuacji. Inni sami składają wypowiedzenia, a na tych, którzy nie zgłoszą się do pracy w kolejnych dniach, czekać będzie niestety wypowiedzenie umów.

27 marca br. weszło w życie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 24 marca br. wprowadzające kolejne ograniczenia w przekraczaniu granicy państwowej. Dotyczny ono osób, które mieszkają w Polsce, ale pracują na co dzień w drugim kraju i przekraczały granicę regularnie.

Dotychczas, w drodze do pracy i z pracy, osoby te mogły przekraczać granice i nie były objęte 14-dniową kwarantanną. Podstawę stanowiły dokumenty potwierdzające zatrudnienie po drugiej stronie granicy. Począwszy od 27 marca br. 14-dniowa obowiązkowa kwarantanna objęła rówież ich.
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE