ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

ROZMOWY

Rozmowa z Przemysławem Kołodziejakiem, p.o. Prezesa Zarządu PGE Energia Ciepła
30.03.2020r. 08:50

Od połowy stycznia z niepokojem śledziliśmy sytuację w Chinach. W lutym podjęliśmy decyzję, że istnieje potrzeba opracowania ramowego planu działań w związku z potencjalnym, jeszcze wtedy, wystąpieniem epidemii. W drugiej połowie lutego scenariusz trafił do naszych elektrociepłowni, celem dostosowania go do lokalnych warunków i wypracowania szczegółowych działań.


CIRE: Panie Prezesie, jakie działania zostały podjęte w PGE Energia Ciepła w związku z zaistniałą sytuacją kryzysową związaną z koronawirusem?

Przemysław Kołodziejak: Bezpieczeństwo i zdrowie naszych pracowników to dla nas rzecz najważniejsza, dlatego monitorujemy wszelkie zjawiska, które mają na to wpływ. Wszystkie cotygodniowe posiedzenia Zarządu PGE Energia Ciepła zaczynają się od omówienia bieżących zagadnień BHP i szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Od połowy stycznia z niepokojem śledziliśmy sytuację w Chinach. W lutym podjęliśmy decyzję, że istnieje potrzeba opracowania ramowego planu działań w związku z potencjalnym, jeszcze wtedy, wystąpieniem epidemii. W drugiej połowie lutego scenariusz trafił do naszych elektrociepłowni, celem dostosowania go do lokalnych warunków i wypracowania szczegółowych działań. Na tej podstawie został opracowany, a obecnie już wdrożony plan działań mający na celu maksymalne zabezpieczenie wszystkich osób przebywających na terenie zakładów. Pracownicy są na bieżąco informowani o wszystkich zaleceniach Głównego Inspektoratu Sanitarnego, w tym o profilaktyce oraz sposobie postępowania w razie wystąpienia objawów chorobowych. Jesteśmy w stałym kontakcie z lokalnymi służbami odpowiedzialnymi za monitorowanie sytuacji na szczeblu krajowym i w regionach, gdzie zlokalizowane są nasze zakłady produkcyjne.

Do jakich konkretnie wytycznych pracownicy elektrociepłowni muszą się stosować?

Zapewniamy pracownikom odpowiednie środki dezynfekujące, na bieżąco monitorujemy absencję chorobową. Już w początkowej fazie zagrożenia epidemicznego w naszym kraju wstrzymaliśmy podróże służbowe. Rekomendujemy, by wszyscy pracownicy, którzy w naszych lokalizacjach mogą pracować z domu, wykonywali swoje obowiązki służbowe zdalnie. W przypadku pracowników zmianowych, jako że ich rola jest kluczowa dla zapewnienia ciągłości produkcji ciepła i energii elektrycznej, wprowadziliśmy w naszych zakładach pracę w trybie reżimu sanitarnego.

Co to oznacza?

Funkcjonowanie zakładu w reżimie sanitarnym wiąże się z wdrożeniem w życie wielu działań prewencyjnych chroniących pracowników przed zarażeniem. Myślimy tu przede wszystkim o pracownikach zmianowych, którzy fizycznie muszą być obecni w pracy. Pracownicy administracyjni w większości pracują już zdalnie. Warto podkreślić, że praca zdalna tych osób chroni również pracowników zmianowych przed zarażeniem, dzięki zmniejszeniu ruchu osób na terenie zakładów oraz częstości bezpośrednich kontaktów.

Podstawową zasadą jest ograniczanie ekspozycji pracowników na kontakt z potencjalnym nosicielem wirusa, niezależnie czy jest to osoba z zewnątrz, czy z pracy. Zadanie to realizowane jest środkami organizacyjnymi i technicznymi. Wiąże się to z ograniczeniem ruchu osobowego na terenie zakładów, stosowaniem specjalnych procedur przy wejściu lub wjeździe na teren elektrociepłowni, pomiarami temperatury ciała, zmianą rozkładu czasu pracy pracowników w ruchu ciągłym, przeorganizowaniem pomieszczeń wspólnych, takich jak np. szatnie, stworzeniem rezerwowych mini nastawni, niezbędnych na czas dezynfekcji podstawowych pomieszczeń, "bezkontaktowym" przekazywaniem zmiany i procedurami ewakuacji osób potencjalnie chorych. Wprowadzono korzystanie ze środków ochrony indywidualnej dobranych do aktualnej sytuacji i potrzeb. Obowiązuje nakaz dotyczący dezynfekcji specjalnymi środkami osób, sprzętu, pomieszczeń, w których pracują ludzie, jak również prania ubrań roboczych. Są również zasady dotyczące sposobu samokontroli temperatury ciała przed rozpoczęciem pracy. Wprowadzone działania prewencyjne mogą się różnić w poszczególnych zakładach za względu na specyfikę danej lokalizacji, technologie produkcji i inne uwarunkowania.

Wszystkie te działania wprowadzamy po to, by w tych wyjątkowych okolicznościach epidemii, chronić zdrowie naszych pracowników.

Jak wygląda obecnie zarządzanie takim "organizmem" jak PGE Energia Ciepła?

Bardzo istotna jest codzienna komunikacja. Musimy wiedzieć, jak wygląda sytuacja we wszystkich lokalizacjach. W PGE Energia Ciepła system zarządzania kryzysowego został wdrożony już dosyć dawno. Regularnie ćwiczyliśmy rożne scenariusze kryzysowe, aby być zawsze przygotowanym. Zgodnie z procedurą, na poziomie centralnym funkcjonuje Zespół Kryzysowy, a w poszczególnych oddziałach działają lokalne Zespoły Awaryjne. Wszystkie one zostały powołane i prewencyjnie funkcjonowały już dużo wcześniej, więc w obliczu kryzysu nie było potrzeby powoływać nowych. Bardzo istotną rolę pełnią dyrektorzy oddziałów i prezesi poszczególnych spółek, którzy jako przewodniczący Zespołów Awaryjnych, są na pierwszej linii frontu i dbają o lokalne zakłady. Każdego dnia ma miejsce telekonferencyjne spotkanie Zespołu Kryzysowego, który zbiera informacje od Zespołów Awaryjnych z poszczególnych lokalizacji. Bardzo użyteczne w naszej pracy są zdalne techniki komunikacji, jak wspomniane telekonferencje, czy wideorozmowy za pośrednictwem skype'a, dzięki czemu członkowie zespołów kryzysowych i awaryjnych ograniczają bezpośrednie kontakty między sobą. Dodatkową pomocą są narzędzia informatyczne, takie jak np. SharePoint, które pozwoliły zautomatyzować nam procesy konsolidacji danych z poszczególnych lokalizacji.

Najważniejsze jest to, że pewne i stabilne dostawy energii elektrycznej i ciepła do odbiorców nie są zagrożone.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Witold Szwagrun

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE