ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Ropa naftowa. Potrzebne zdecydowane działania producentów
30.03.2020r. 11:31

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Notowania ropy naftowej rozpoczynają nowy tydzień od zniżki i powrotu do okolic wieloletnich minimów cenowych. Obawy o popyt na ten surowiec związany z konsekwencjami koronawirusa, jak również wojna cenowa pomiędzy producentami ropy naftowej, nieustannie wywierają presję podażową na wykresie cen tego surowca.

Tuż przed weekendem, rynkiem ropy naftowej wstrząsnęły informacje dotyczące możliwości powrotu do rozmów pomiędzy producentami tego surowca. Wysoko postawieni politycy z Rosji zasugerowali, że ich kraj, wraz z OPEC i niektórymi państwami spoza kartelu, mógłby powrócić do rozmów na temat skoordynowanych działań zmierzających do wsparcia notowań ropy naftowej.

(1200x799)Notowania ropy naftowej WTI - dane dzienne

Niemniej, jeszcze tego samego dnia te informacje zdementowała Arabia Saudyjska. Kraj ten, będący nieformalnym liderem OPEC, zakomunikował, że nie prowadzi rozmów z Rosją, nawet mimo presji wywieranej m.in. przez Stany Zjednoczone, aby zainterweniować na rynku ropy naftowej.

Brak porozumienia producentów ropy naftowej to kwestia wywierająca istotną spadkową presję na cenę ropy naftowej. Niemniej, znacznie większym problemem jest spadający popyt na ten surowiec - szacunki zakładają, że w tym roku może on spaść nawet o 15-20 mln baryłek dziennie, czyli nawet 20 proc. całkowitej globalnej konsumpcji z ostatnich lat.

Przy tak gwałtownym spadku zapotrzebowania na ropę, samo działanie OPEC+ i tak mogłoby okazać się niewystarczające, aby trwale i znacząco wesprzeć notowania ropy naftowej. Dopiero szeroko zakrojone działania producentów, ograniczające produkcję ropy, mogłyby wzbudzić na rynku ropy więcej optymizmu.

(1192x795)Notowania ropy naftowej Brent - dane dzienne

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE