ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PSF: wpływ pandemii na rynek fotowoltaiki ograniczony i chwilowy
30.03.2020r. 16:18

Wywołane pandemią koronawirusa zakłócenia dla rozwoju fotowoltaiki będą - jak się wydaje - chwilowe i ograniczone - ocenia Polskie Stowarzyszenie Fotowoltaiki. PSF twierdzi, że polscy producenci mają szansę zastąpienia dostaw z Dalekiego Wschodu.

Według PSF, pandemia spowoduje prawdopodobnie pierwsze od lat widoczne spowolnienie w rozwoju energetyki słonecznej. Jednak w opinii stowarzyszenia, biorąc pod uwagę obecny rozwój wydarzeń, wydaje się, że będzie to jednak tylko chwilowy zastój i szybko możemy spodziewać się powrotu na dawną ścieżkę dynamicznego przyrostu mocy wytwórczych. Również, według ekspertów PSF i przedstawicieli branży PV, koronawirus w dłuższej perspektywie nie powinien wpłynąć istotnie na rozwój sektora, ponieważ chińskie fabryki wracają do pracy, a opóźnienia w dostawach i na budowach będą niewielkie.

Jak mówi prezes Wento - jednego z największych inwestorów na rynku PV w Polsce - Wojciech Cetnarski, w przypadku energetyki słonecznej, pomimo znacznej koncentracji produkcji paneli PV w Chinach, zaburzenia produkcji i ciągłości łańcuchów dostaw u producentów tych paneli zostały dość szybko opanowane i po dwóch miesiącach spadku, produkcja wróciła do poziomu sprzed wybuchu epidemii.

"Produkcja pozostałych kluczowych komponentów technologii PV jest bardziej rozproszona geograficznie; stąd, nawet duże przerwy w produkcji na danym rynku, nie wywołują bardziej odczuwalnych skutków globalnych" - dodał Cetnarski.

Dużego wpływu na swój biznes nie widzi też Piotr Żbikowski, Prezes Energy5, firmy produkującej i dostarczającej systemy mocowań modułów fotowoltaicznych.

"Głównym surowcem, używanym do produkcji systemów Energy5, jest stal, która pochodzi od europejskich dostawców, z kolei wszelkie elementy złączne do konstrukcji są na bieżąco dostarczane przez polskich dostawców" - wyjaśnia Żbikowski. Jak podkreśla, firma nie odczuwa obecnie poważniejszych skutków pandemii; wszystkie zamówienia realizowane są zgodnie z planem.
Z kolei Szymon Witoszek z Huawei zapewnia, że produkcja w Chinach została przywrócona, do poziomu 60-90 proc. sprzed epidemii.

"Aktualnie opóźnienia wynoszą kilka tygodni. Ryzyko kolejnych uznajemy za umiarkowane i uzależnione od czynników lokalnych, takich jak kontrola importu, opóźnienia w działaniu instytucji, dostępność siły roboczej, krajowa produkcja" - powiedział Witoszek.

Prezes PSF Ewa Magiera przypomniała, że na możliwość opóźnień w realizacji nowych projektów fotowoltaicznych zareagował rząd w ustawie antykryzysowej. Ustawa daje możliwość wnioskowania przez inwestorów o wydłużenie do maksymalnie 12 miesięcy obowiązku na dostarczenie energii. Przysługuje ono w przypadku, gdy wystąpią spowodowane stanem zagrożenia epidemicznego lub stanem epidemii opóźnienia: dostaw urządzeń czy elementów niezbędnych do budowy instalacji odnawialnego źródła energii, w realizacji instalacji oraz przyłączy do sieci elektroenergetycznej, przy realizacji odbiorów lub rozruchu instalacji lub przy uzyskiwaniu koncesji albo wpisu do rejestrów. Dotyczy to projektów, które wygrały aukcje w 2018 i 2019 roku.

"Możliwość wydłużenia terminu na wyprodukowanie pierwszej energii, o którą zawnioskowało Polskie Stowarzyszenie Fotowoltaiki, to bardzo ważny sygnał dla branży. Szybka reakcja z pewnością przyczyni się do utrzymania tempa rozwoju branży słonecznej. A budowanie nowych odnawialnych źródeł energii będzie teraz szczególnie ważne dla innych gałęzi gospodarki" - podkreśliła Magiera.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE