ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Tauron: wpływ pandemii na spółkę na razie trudny do oszacowania; nie ma zagrożenia dla finansowania
02.04.2020r. 13:06

W drugiej połowie marca zużycie energii w niektórych grupach odbiorców spadło od kilku do kilkunastu procent - oceniają przedstawiciele Grupy Tauron. Zastrzegają, że wpływ pandemii koronawirusa na spółkę na razie jest trudny do oszacowania. Nie ma zagrożenia dla finansowania spółki.

Do sytuacji związanej z pandemią koronawirusa przedstawiciele Grupy Tauron odnieśli się podczas czwartkowej wideokonferencji prasowej, podsumowującej ubiegłoroczne wyniki finansowe firmy.

Ze wstępnych szacunków wynika, że w kolejnych tygodniach marca, wobec pierwszego tygodnia tego miesiąca, spadło zapotrzebowanie na energię wśród największych odbiorców Tauronu, wzrosło natomiast w gospodarstwach domowych.

W poszczególnych grupach taryfowych, gdzie odnotowano spadki, ich wielkość wahała się od kilku do ponad 10 proc. Przedstawiciele Grupy Tauron zastrzegają, że pełne dane w tym zakresie znane będą w połowie kwietnia. Obecnie trudno oszacować wpływ spadków na wyniki Grupy oraz ocenić, czy spadki wynikają wyłącznie z epidemii koronawirusa, czy także z innych przyczyn.

"Sytuacja związana z Covid-19 jest bardzo zmienna. Zarząd spółki na bieżąco monitoruje i będzie monitorował potencjalny wpływ oraz podejmie wszelkie możliwe kroki, aby złagodzić negatywne skutki oddziaływania Covid-19 dla Grupy Tauron. Na chwilę obecną ocena skutków pandemii jest trudna do oszacowania - istotny tutaj będzie czas jej trwania, jej nasilenie i zasięg, a także wpływ na wzrost gospodarczy w Polsce w krótkim, średnim i długim okresie" - powiedział prezes Tauronu Filip Grzegorczyk.

"Sytuacja związana z pandemią jest bezprecedensowa i nieprzewidywalna, jednak na chwilę obecną nie powoduje jakiegokolwiek zagrożenia w obszarze finansowania" - zapewnił wiceprezes spółki ds. finansowych Marek Wadowski. Sytuację Grupy ocenił jako stabilną, bez żadnych problemów z płynnością, zaznaczając, że wobec sytuacji związanej z koronawirusem, spółka musi być przygotowana na każdą ewentualność.

Wiceprezes wyraził przekonanie, że w przyszłym roku spółka będzie mogła powrócić do analiz pod kątem wypłacenia dywidendy z zysku za 2020 rok; za miniony rok dywidendy nie będzie, ponieważ Tauron zamknął rok stratą netto. Wyniosła ona 12 mln zł (wobec 207 mln zł zysku rok wcześniej), przy 295 mln zł zysku operacyjnego i przychodach (wraz z rekompensatami) przekraczających 20,5 mld zł, czyli o 13 proc. wyższych niż w roku 2018.

Na inwestycje Grupa wydała w zeszłym roku ponad 4,1 mld zł (8 proc. więcej niż rok wcześniej) - najwięcej w segmentach dystrybucji (1,8 mld zł) i wytwarzania energii (1,7 mld zł). Spółka zabezpieczyła też środki na kolejne inwestycje - w grudniu ub. roku podpisano wartą 750 mln zł umowę kredytową z bankiem Intesa Sanpaolo na finansowanie wydatków związanych z energetyką odnawialną, inwestycjami w sieci dystrybucyjne oraz refinansowaniem istniejącego zadłużenia. Zawarto też umowę programową na emisję obligacji do kwoty 2 mld zł.

Prezes Grzegorczyk potwierdził, że największa obecnie inwestycja Grupy Tauron - nowy blok energetyczny o mocy 910 megawatów w elektrowni w Jaworznie - będzie oddany do użytku do końca lipca br. Zaawansowanie budowy Grupa ocenia na 98 proc. Kontynuowana jest też m.in. budowa bloku parowo-gazowego w Stalowej Woli, który ma być gotowy 24 kwietnia, oraz inwestycje górnicze w spółce Tauron Wydobycie, m.in. budowa szybu Grzegorz w Jaworznie.

Zysk EBITDA Grupy wyniósł w ub. roku niemal 3,6 mld zł (wzrost o 3 proc. rok do roku), a marża EBITDA była na poziomie 17,5 proc. Wskaźnik długu netto w odniesieniu do EBITDA wyniósł 2,81. Ujemny wynik netto - jak tłumaczą przedstawiciele Grupy Tauron - to przede wszystkim efekt odpisów aktualizujących z tytułu utraty wartości aktywów, które odbiły się na wyniku finansowym netto, zmniejszając go o 838 mln zł.
Mimo straty netto, przedstawiciele spółki oceniają jej ubiegłoroczne wyniki jako "solidne" i lepsze od oczekiwań rynku. "Sytuacja finansowa i płynnościowa Grupy utrzymała się na bezpiecznym i stabilnym poziomie, zrealizowaliśmy także rekordowo wysokie nakłady inwestycyjne" - skomentował w czwartek Grzegorczyk. Grupa ocenia, że w perspektywie kolejnych 17 lat ma zapewnione ok. 5,5 mld zł przychodów z rynku mocy.

Na ubiegłoroczne wyniki Tauronu istotnie wpłynęły m.in. wyższa rok do roku marża na sprzedaży energii elektrycznej ze źródeł konwencjonalnych i odnawialnych, trudne warunki górniczo-geologiczne w kopalniach Taurona, co skutkowało mniejszym wydobyciem i sprzedażą węgla, a także wartość odpisów z tytułu utraty wartości majątku, przede wszystkim w segmentach wydobycia węgla i wytwarzania energii.

W minionym roku Tauron - w ramach ogłoszonej przed rokiem polityki tzw. zielonego zwrotu - o 42 proc. zwiększył produkcję energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, m.in. dzięki zakupowi pięciu farm wiatrowych o łącznej mocy 180 MW. W roku 2020 - jak szacuje Tauron - EBITDA z tytułu pracy należących do Grupy farm wiatrowych ma wzrosnąć o ok. 100 mln zł.

W ub. roku Grupa dostarczyła do odbiorców 51,73 terawatogodzin energii elektrycznej. Produkcja energii elektrycznej brutto wyniosła 13,88 TWh (spadek rok do roku o 14 proc.), w tym produkcja "zielonej" energii wyniosła 1,38 TWh. Roczna produkcja ciepła była na poziomie 10,85 PJ (spadek o 4 proc.) - Tauron zamierza sprzedaż aktywa ciepłownicze; obecnie zainteresowane kupnem podmioty przeprowadzają due diligence w spółce Tauron Ciepło.

Produkcja węgla kamiennego wyniosła 3,78 mln ton i była najniższa w historii spółki - za ubytek wydobycia odpowiadała w minionym roku głównie kopalnia Sobieski w Jaworznie.

W ub. roku wzrosło zapotrzebowanie na energię wśród średnich firm i gospodarstw domowych, spadło w małych i dużych firmach. Grupa Tauron ma 5,6 mln klientów, głównie w Polsce południowej.

Najwyższą wartość ubiegłoroczny wskaźnik EBITDA osiągnął w segmencie dystrybucji energii, gdzie było to 2 mld 606 mln zł. W segmencie wytwarzania energii wartość EBITDA wyniosła 984 mln zł, w segmencie sprzedaży 429 mln zł, a w segmencie wydobycia węgla - minus 500 mln zł.

Jak poinformował w czwartek prezes Grzegorczyk, w pierwszym kwartale tego roku widoczne są pozytywne efekty działań optymalizacyjnych wdrożonych w segmencie wydobycia. Mają one prowadzić do zwiększenia produkcji i sprzedaży węgla w trzech należących do grupy kopalniach. W marcu br. łączna dobowa produkcja węgla w tych zakładach wyniosła średnio ok. 20 tys. ton węgla. Jednak na koniec roku - jak zakłada Tauron - EBITDA segmentu wydobycie prawdopodobnie będzie nadal ujemna; dodatnie wyniki powinny pojawić się w kolejnych latach.

Grzegorczyk zapewnił, że nie są prowadzone żadne rozmowy dotyczące przekazania aktywów wydobywczych Grupy Tauron do Spółki Restrukturyzacji Kopalń; zaznaczył, że nie ma nawet takiej możliwości prawnej.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE