ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Tauron chce skupić się na inwestycjach zwiększających segment OZE
02.04.2020r. 13:23

Tauron chce skupić się w kolejnych latach na inwestycjach w powiększanie Odnawialnych Źrodeł Energii w grupie kapitałowej, w tym na akwizycji nowych projektów wiatrowych i fotowoltaicznych - poinformowali podczas czwartkowej wideokonferencji prasowej przedstawiciele zarządu Tauronu.

"Przy generowanym przez nas rocznym wyniku EBITDA w wysokości około 3,5 mld zł i przy naszych obecnych wydatkach inwestycyjnych, oczywiście inwestycje powodują wzrost zadłużenia. Zakładamy jednak, że w 2021 roku wydatki inwestycyjne będą niższe. Przypomnę też, że w strategii mówiliśmy o wyniku EBITDA ponad 4 mld zł i to co przekazaliśmy, jest aktualne, chcemy żeby taka EBITDA była generowana" - powiedział wiceprezes Marek Wadowski.

"Chcemy się skupić na obszarze wzrostu naszych zielonych mocy, a także w dystrybucji, gdzie pracujemy nad tym, żeby nasze możliwości przyłączeniowe Odnawialnych Źródeł Energii rosły" - dodał.

Prezes Tauronu Filip Grzegorczyk poinformował, że Tauron jest w dalszym ciągu zainteresowany akwizycjami nowych projektów wiatrowych i fotowoltaicznych.

Zaprzeczył także, że istnieje ryzyko opóźnienia z powodu pandemii koronawirusa analiz due diligence prowadzonych przez potencjalnych zainteresowanych odkupieniem od Tauronu segmentu ciepłowniczego.

Wiceprezes Wadowski zapewnił, że cele zapisane w aktualizacji strategii z 2019 roku są nadal aktualne. Zakładają one, że docelowo Tauron ma mieć 900 MW w farmach wiatrowych i 300 MW w farmach fotowoltaicznych.
"Nie jesteśmy w stanie precyzyjnie podać kolejnych inwestycji. Cały czas analizujemy rynek, patrzymy, gdzie moglibyśmy zbudować jednostki, bo takich projektów również intensywnie poszukujemy, jak również gdzie możemy zakupić już istniejące farmy" - powiedział.

"Jest za wcześnie, by mówić o konkretach, ale prace trwają. Może się okazać, że pandemia spowolni projekty, ale to będzie tylko czasowe, podtrzymujemy nasze cele przedstawione w maju zeszłego roku" - dodał.

W 2019 roku wydatki inwestycyjne grupy Tauron wzrosły o 8 proc. i wyniosły ponad 4,1 mld zł.

Główne inwestycje miały miejsce w segmencie wytwarzania (1,68 mld zł), w tym na budowę nowych mocy Jaworzno 910 MW wydano 1 mld zł, nakłady odtworzeniowo-modernizacyjne kosztowały 215 mln zł, uciepłowienie Elektrowni Łagisza 104 mln zł, dostosowanie jednostek wytwórczych TW do BAT 42 mln zł.

Wydatki w segmencie dystrybucji wyniosły w zeszłym roku 1,79 mld zł, w tym modernizacja i odtworzenie majątku sieciowego 996 mln zł, budowa nowych przyłączy 667 mln zł, a nakłady na IT, budynki i środki transportu 117 mln zł.W segmencie wydobycia inwestycje wyniosły 480 mln zł, w tym przygotowanie produkcji 185 mln zł, budowa szybu Grzegorz w ZG Sobieski 94 mln zł, budowa poziomu 800 m w ZG Janina 81 mln zł, a program inwestycyjny ZG Brzeszcze 70 mln zł.Tauron w 2019 roku przeznaczył też 601 mln zł na kupno farm wiatrowych o mocy 180 MW i kupił projekt budowy farmy PV Choszczno o mocy 6 MW.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE