ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Trump oczekuje, że Rosja i Arabia Saudyjska obniżą produkcję
02.04.2020r. 16:54

Prezydent USA Donald Trump napisał w czwartek we wpisie na Twitterze, że oczekuje, iż Rosja i Arabia Saudyjska obniżą produkcję ropy naftowej o 10 mln baryłek dziennie. Kreml zaprzeczył tym doniesieniom. Cena ropy WTI rośnie o 23 proc.

Baryłka ropy WTI w dostawach na maj na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 29,27 USD, po zwyżce ceny o 18 proc.

Ropa Brent w dostawach na maj na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 25 USD za baryłkę, wyżej o 23 proc.

"Właśnie rozmawiałem z moim przyjacielem MBS (księciem Mohammadem Bin Salmanem Al Saudem) z Arabii Saudyjskiej, który odbył rozmowę z prezydentem Rosji Putinem, i spodziewam się, że zmniejszą oni produkcję o około 10 milionów baryłek, a może znacznie więcej, co, jeśli tak się stanie, będzie WSPANIAŁE dla przemysłu naftowego i gazowego!" - napisał Trump na Twitterze.

Nie jest jasne, czy Trump miał na myśli 10 milionów baryłek dziennie.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zdementował informacje podane przez Trumpa, podkreślając, że Władimir Putin nie rozmawiał z księciem Arabii Saudyjskiej, ani też nie uzgadniał cięć produkcji ropy.

Władze Arabii Saudyjskiej chcą jak najszybciej zwołać spotkanie producentów ropy z Organizacji Krajów Eksportujących Ropę (OPEC) i sojuszników w celu przywrócenia równowagi na rynku - podała arabska państwowa telewizja SPA.
Wcześniej w czwartek ceny ropy rosły po tym, jak Bloomberg podał, powołując się na źródła, że Chiny zaczną kupować ropę dla swoich rezerw strategicznych.

Od 1 kwietnia Arabia Saudyjska zwiększyła produkcję ropy naftowej do ponad 12 mln baryłek dziennie. Z kolei Rosja nie planuje zwiększenia produkcji w ramach wojny cenowej z Arabią Saudyjską, która wybuchła po ostatnim posiedzeniu OPEC+, które zakończyło się bez porozumienia. W lutym Rosja produkowała 11,3 mln b/d.

Kolektywne obniżenie produkcji o 10 mln b/d byłaby to równowartość około 10 proc. światowego popytu przed pandemią koronawirusa. Według analityków może to nie wystarczyć, aby powstrzymać załamanie na rynku ropy. Eksperci prognozują spadek popytu na ropę do około 35 milionów baryłek dziennie.

"Arabia Saudyjska dotrzymała obietnicy zwiększenia wydobycia ropy po upadku porozumienia OPEC+ z Rosją. Oczekujemy niespotykanego dotąd poziomu wzrostu zapasów w II kw. 2020 r." - powiedział Neil Beveridge z AB Bernstein.

"Wyzwaniem jest jednak rozmiar problemu nadpodaży. Arabia Saudyjska i Rosja nie obniżą produkcji samodzielnie na przykład o połowę (5 mln b/d), aby potencjalne ogólnie obniżyć wydobycie surowca o 10-12 mln b/d, wymaganych do zrównoważenia rynku w drugim kwartale. W najlepszym razie uważamy, że strony zgodzą się kontynuować dyskusję i monitorować sytuację na rynku" - ocenił Bjornar Tonhaugen, szef rynków Rystad Energy.
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE