ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Podpisano umowę na dostawy ropy Rosnieftu na Białoruś
03.04.2020r. 08:16

Agencja PRIME informuje o podpisaniu umowy na dostawy ropy rosyjskiego Rosnieftu na Białoruś z premią w wysokości pięciu dolarów za tonę. Prezydent Białorusi nadal deklaruje dywersyfikację, którą mogłaby wesprzeć Polska - czytamy w BiznesAlert.pl.

Firma poinformowała dziennikarzy, że zgodziła się na tę premię i wznowi dostawy. Interfax podaje, że Transnieft odpowiadający za przesył ropy w Rosji otrzymał już nominacje przepustowości na potrzeby eksportu Rosnieftu na Białoruś.

Rosnieft nie dostarczał ropy rafineriom białoruskim od Nowego Roku ze względu na fiasko rozmów o przedłużeniu umowy z 2020 roku. Białorusini sprowadzali ropę od prywatnych producentów Grupy Safmar oligarchy Michaiła Guceriewa, prowadząc w międzyczasie rozmowy z Rosnieftem i Tatnieftem. Punktem spornym była wspomniana premia wpływająca na cenę dostaw, wynosząca pierwotnie 12 dolarów. Firmy rosyjskie miały zdaniem ministerstwa energetyki Rosji zgodzić się na obniżkę do 5 dolarów, ale nie zrobił tego dotychczas Rosnieft. Informacje PRIME i Interfax sugerują przełom w tej sprawie.

Transnieft podał, że wszystkie firmy rosyjskie zaaplikowały o przepustowość ropociągów mającą umożliwić dostawę miliona ton ropy w kwietniu. Nie doszło jeszcze do zdefiniowania szlaku dostaw, wśród których prominentny to Ropociąg Przyjaźń ciągnący się z Rosji przez Białoruś do Polski i Unii Europejskiej.
Prezydent Aleksandr Łukaszenka przekonuje, że to Białoruś zdecyduje ile ropy weźmie od poszczególnych firm. Rozmawiał o tym z prezydentem Władimirem Putinem. - Teraz my określimy które firmy dostarczą nam ropę - zadeklarował w telewizji cytowany przez Belarus Today. - Dlaczego to sprzedawcy mają decydować? My płacimy pieniądze, więc my będziemy organizować sprzedaż - dodał.

Porozumienie z Rosnieftem ma znaczenie dla rozmów z Polakami o ewentualnych dostawach rewersowych Przyjaźnią z polskiego naftoportu. Białorusini deklarują chęć dywersyfikacji źródeł dostaw. Cena ropy rosyjskiej zostanie urynkowiona w 2024 roku i chcą sobie zapewnić alternatywę do tego czasu. Łukaszenka powiedział telewizji białoruskiej, że "jest swego rodzaju porozumienie z Rosją", ale trwają poszukiwania alternatywnych źródeł "z krajów bałtyckich i Morza Bałtyckiego". Nie sprecyzował czy chodzi mu dostawy przez Kłajpedę czy Gdańsk - czytamy w BiznesAlert.pl.
PRIME/Interfax/Belarus Today , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE