ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rosja opracowuje strategię niskoemisyjnego rozwoju ze wzrostem energii jądrowej
03.04.2020r. 12:50

W ubiegłym tygodniu rosyjskie Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego opublikowało projekt strategii rozwoju niskoemisyjnego do 2050 r. Podstawowym scenariuszem strategii będzie wzrost produkcji jądrowej z 203 TWh w 2017 r. do 225 TWh w 2030 r. i 260 TWh w 2050 r.

Ministerstwo poinformowało, że opracowana strategia zatytułowana: "Cтратегия долгосрочного развития Pоссийской Федерации с низким yровнем выбросов парниковых газов до 2050 года" ma na celu zapewnienie przejścia kraju na trajektorię zróżnicowanego rozwoju gospodarczego charakteryzującego się niskim poziomem emisji gazów cieplarnianych. Uwagi do dokumentu można zgłaszać do 10 kwietnia.

Według Reutersa, wiceminister rozwoju gospodarczego Michaił Rasstrigin powiedział, że dokument jest pierwszą kompleksową próbą dokonania takiej transformacji przez rząd federalny. "Co ważne, wyznacza konkretne cele dla kluczowych obszarów, w których można uzyskać znaczące efekty poprzez wzrost efektywności energetycznej" - powiedział. Te obszary to: przemysł, budownictwo, wytwarzanie energii i transport.

Projekt strategii koncentruje się na dwóch głównych scenariuszach rozwoju niskoemisyjnego: "podstawowym" i "intensywnym". W podstawowym scenariuszu - który strategia uznaje za najbardziej realny i wykonalny - emisyjność PKB Rosji zmniejszy się o 9% do 2030 r. i 48% do 2050 r. (w stosunku do obecnego poziomu). Docelowa emisja gazów cieplarnianych w 2030 r., choć wyższa niż jest obecnie, byłaby niższa o jedną trzecią w stosunku do roku 1990. Ma to zostać osiągnięte poprzez m.in. zwiększenie na dużą skalę efektywności energetycznej, wprowadzenie opłaty za emisję dwutlenku węgla, rozwój energii jądrowej i odnawialnej, ograniczenie wycinki lasów i wzmocnienie ochrony obszarów leśnych.
W energetyce jądrowej planowane jest do roku 2030 uruchomienie dodatkowych 7,4 GWe mocy wytwórczych i wzrost produkcji jądrowej z 203 TWh w 2017 r. (udział 18,5% w produkcji energii elektrycznej kraju), do 225 TWh w 2030 r. (17,3%) i 260 TWh w 2050 r. (21%).

Realizacja intensywnego scenariusza pozwoliłaby Rosji osiągnąć neutralność węglową w drugiej połowie XXI wieku. Oprócz środków podjętych w scenariuszu podstawowym obejmowałyby one wysiłki na rzecz zmniejszenia śladu węglowego w wytwarzanych towarach, produkcji energii, robotach budowlanych i usługach. Odbywałoby się to poprzez m.in. - elektryfikację i cyfryzację na dużą skalę transportu i przemysłu; wzrost energii odnawialnej; wprowadzenie technologii wychwytywania, składowania i wykorzystania dwutlenku węgla (CCUS), powstrzymanie wycinania lasów i dalszy rozwój metod ich ochrony.

Rosja jest stroną Porozumienia paryskiego z 2015 r., na mocy którego państwa - strony Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UN Framework Convention on Climate Change) zgodziły się opracować długoterminowe strategie niskoemisyjnego rozwoju. Zgodnie z umową wszystkie strony są zobowiązane do regularnego opracowywania, komunikowania i utrzymywania ustalonych na poziomie krajowym wkładów (kontrybucji) do Porozumienia paryskiego (ang. nationally determined contributions - NDCs), a także obowiązek podejmowania krajowych działań na rzecz ograniczania emisji w celu realizacji tychże wkładów. Rosja musi jeszcze przedstawić swoje pierwsze NDC.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE