ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Węgierski minister podkreśla znaczenie energii jądrowej
03.04.2020r. 12:58

Pandemia koronawirusa podkreśliła znaczenie węgierskiej elektrowni jądrowej Paks, która odpowiada za około połowę produkcji energii elektrycznej na Węgrzech, zauważył János Süli. Minister odpowiedzialny za zaprojektowanie, budowę i uruchomienie dwóch nowych reaktorów w Paks powiedział, że projekt zapewni zachowanie bezpieczeństwa energetycznego kraju i pomoże ożywić gospodarkę w nadchodzących latach.

W rozmowie z serwisem informacyjnym TEOL Süli zauważył, że elektrownia Paks jest największym producentem energii na Węgrzech. Energia elektryczna wytwarzana w Paks stanowi 49,24% produkcji krajowej i całkowicie pokrywa zapotrzebowanie węgierskich gospodarstw domowych. "Ma to strategiczne znaczenie w tych trudnych czasach" - powiedział minister. "Innym istotnym aspektem pracy elektrowni jądrowej jest to, że stale ma zgromadzoną wystarczającą ilość paliwa na dwa lata, zgodnie z wymogami prawa. Paliwo jądrowe może być bezpiecznie przechowywane, na małej przestrzeni i można je pozyskiwać z wielu źródeł w razie potrzeby. Jest to znacznie bezpieczniejsze niż import energii elektrycznej lub gazu ziemnego".

Istniejąca elektrownia Paks, położona 100 km na południe od Budapesztu, składa się z czterech dostarczonych przez Rosję reaktorów wodnych pod ciśnieniem WWER-440 o sumarycznej mocy 1902 MWe, które rozpoczęły pracę w latach 1982-1987. Rosja i Węgry podpisały na początku 2014 r. umowę międzyrządową na budowę przez rosyjskie przedsiębiorstwa i ich międzynarodowych podwykonawców dwóch reaktorów WWER-1200. Rosja udzieliła Węgrom pożyczkę państwową w wysokości do 10,0 mld EUR (10,9 mld USD) na sfinansowanie 80% tego projektu, znanego jako Paks II.

Minister Süli stwierdził, że obecna sytuacja podkreśla znaczenie projektu Paks II dla Węgier. "Naszym celem jest utrzymanie udziału energii jądrowej w krajowej produkcji energii elektrycznej. Cztery istniejące bloki zostaną wycofane do 2032-37 roku. Dwie nowe jednostki je zastąpią. W ten sposób możemy zagwarantować bezpieczeństwo dostaw i podobnie jak w obecnej trudnej sytuacji, dostępność niezbędnej energii elektrycznej".
"Fakt, że nasz kraj jest w wysokim stopniu zależny od importu energii elektrycznej - prawie najwyższy w Unii Europejskiej - może być teraz postrzegany, jako realne zagrożenie, gdy kraje zmuszone są do zamykania swoich granic. Ale dziś jedna trzecia zapotrzebowanie kraju na energię elektryczną pochodzi z importu, zwykle pokrywanego przez zakup energii elektrycznej z elektrowni na paliwa kopalne w sąsiednich krajach. Bezpieczeństwo dostaw Węgier nie może być oparte na zagranicznych elektrowniach".

Süli zauważył znaczący wpływ gospodarczy epidemii COVID-19, w wyniku której tysiące Węgrów straciło pracę. "Duża inwestycja, taka jak budowa dwóch bloków elektrowni jądrowej, może stanowić koło ratunkowe dla wielu węgierskich przedsiębiorstw i źródło utrzymania dla wielu Węgrów" - powiedział, dodając, że w projekcie zatrudnionych będzie od 8 000 do 10 000 osób w szczytowym okresie. Istnieje wiele powiązanych projektów budowlanych: drogi, domy, hale fabryczne, które muszą zostać zbudowane, a pracownicy przybywający tutaj zapewniają miejsca pracy dla sektora usług. Wszystko to oznacza dochód, i źródło utrzymania dla rodzin".

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE