ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Złoże za Rowem Bełckim wydłuży żywotności kopalni Bolesław Śmiały o prawie pół wieku
05.04.2020r. 06:12

Obecne zasoby kopalni Bolesław Śmiały umożliwiają prowadzenie działalności do 2033 r. Kierownictwo zakładu ma już plan wydłużenia żywotności kopalni o prawie pół wieku. Chce sięgnąć po złoża za Rowem Bełckim.

Łaziska kopalnia pod względem geologicznym usytuowana jest w środkowej części Niecki Głównej Górnośląskiego Zagłębia Węglowego, na północ od Rowu Zawady. Obszar górniczy o nazwie Łaziska II wynosi 74,35 km kw. i położony jest na terenie miast: Łaziska Górne, Mikołów, Orzesze, Tychy oraz gmin: Wyry i Ornontowice. W obszarze Łaziska II udokumentowano dwa złoża. Pierwsze, o nazwie Łaziska, gdzie aktualnie fedruje kopalnia, i drugie, o nazwie Bolesław Śmiały. Złoża te charakteryzują się niskim stopniem zagrożeń naturalnych. Autorzy koncepcji wydłużenia żywotności kopalni Bolesław Śmiały: Grzegorz Conrad, Wojciech Surma i Marian Mendecki podkreślają, że zasoby te pozwolą na efektywną i ekonomiczną eksploatację do 2033 r. Po tym okresie, jako kierunek dalszego funkcjonowania kopalni, wskazują właśnie obszar złoża za Rowem Bełckim, którego udostępnienie i eksploatację planuje się prowadzić z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury kopalni.

Złoże położone jest na terenie gmin: Łaziska Górne, Wyry, Orzesze, Kobiór, w powiatach: mikołowskim i pszczyńskim, na południe od obszaru górniczego Łaziska II. Zalega ono za strefą uskokową o nazwie Rów Bełcki. Ta zaś przebiega w przybliżeniu równolegle do południowej granicy aktualnego obszaru górniczego i zrzuca wyeksploatowane już warstwy łaziskie i orzeskie na południe.

Udostępnienie kluczowego dla przyszłości łaziskiej kopalni złoża zrealizowane zostanie dwoma wyrobiskami, upadową wydobywczą i upadową transportową, wykonanymi z obszaru górniczego Łaziska II, w którym prowadzi obecnie działalność górniczą kopalnia Bolesław Śmiały. Będą one wykorzystane przez cały okres prowadzenia eksploatacji, jako podstawowe drogi odstawy urobku, transportu i wentylacji. Planuje się eksploatację pokładów na zawał, ścianami o długości 200-250 m, sporadycznie do 300 m i wysokości 1,20-3,40 m. Wybiegi ścian wyniosą od 630 m do 2430 m. Wydobycie ma kształtować się na poziomie 3300-3600 t na dobę.
Plan zakłada równoczesne prowadzenie dwóch ścian eksploatacyjnych, wybieranych po wzniosie, w celu uniknięcia zawodnienia przodków eksploatacyjnych. Autorzy koncepcji podkreślają, że złoże za Rowem Bełckim jest kontynuacją złoża Bolesław Śmiały, które zostało już wyeksploatowane do głębokości 450-650 m w rejonie szybów głównych kopalni.

Harmonogram wydobycia zakłada prowadzenie eksploatacji, poczynając od najwyżej leżącego pokładu 210, schodząc stopniowo poprzez pokłady: 212, 215, aż do najniżej leżącego pokładu 218/2. Planuje się prowadzenie eksploatacji do głębokości ok. 700 m. Inwestycja przedłuży żywotność kopalni o 45 lat.

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

KOMENTARZE ( 3 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: As 05.04.2020r. 11:50
Nie wierze, oni chca jeszcze dalej kopac przez kolejne 50 lat! Juz za 10 lat ani pies kulawa noga nie bedzie chcial... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 05-04-2020r. 21:44 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: antymonopol 05.04.2020r. 17:54
Po co zarządowi kopalni wydłużenie zgody na wydobycie węgla od 2033 do 2078 roku? Albo oni nie mają co robi albo chcą... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE