ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

GIOS: najgorsza jakość powietrza w niedzielę m.in. w Radomiu i pod Warszawą, zła - w stolicy
05.04.2020r. 09:21

Podwarszawskie Legionowo i Radom - to dwa miasta, gdzie jakość powietrza w niedzielę rano jest najgorsza. Generalny Inspektorat Ochrony Środowiska wydał też ostrzeżenia m.in. dla Warszawy, Siedlec, Starachowic, Tarnowa, Raciborza, Częstochowy, Kalisza i Grudziądza.

Najlepsza jakość powietrza jest w niedzielę w Słupsku (pomorskie), Elblągu (warmińsko-mazurskie), Koszalinie, Szczecinku, Połczynie-Zdroju, Widuchowej (zachodniopomorskie), Sulęcinie (Lubuskie), Pile (wielkopolskie), Trzebini (Małopolskie), Ustroniu (śląskie) oraz Krośnie (podkarpackie).

Informacje o jakości powietrza są dostępne na stronie internetowej Generalnego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

W niedzielę rano (pomiary dotyczą godzin od 7 do 8) najgorszą jakość powietrza odnotowano w ponad 20 miastach Polski. Bardzo zła jakość powietrza jest w Radomiu i podwarszawskim Legionowie. W miastach tych przekroczone zostały dopuszczalne normy m.in. pyłów PM 10 i PM 2,5.

Jako złą jakość powietrza GIOS określił w Warszawie, podwarszawskim Otwocku i Siedlcach (mazowieckie), Radomsku (łódzkie), Grudziądzu i Włocławku (kujawsko-pomorskie), Starachowicach i Nowinach (świętokrzyskie), Częstochowie, Raciborzu i Goczałkowicach-Zdroju (śląskie), Krakowie i Tarnowie (małopolskie), Kaliszu (wielkopolskie), a także Rzeszowie i Dębicy (podkarpackie). W tych miastach też na ogół przekroczona zostały dopuszczalne normy pyłów PM 10 i PM 2,5.
Ogółem, jeśli chodzi o regiony, najwięcej ostrzeżeń dotyczy Mazowsza oraz województw świętokrzyskiego, śląskiego i Małopolski.

Dobra lub bardzo dobra jakość powietrza jest na północy Polski, m.in. w Trójmieście (pomorskie), w Warmińsko-mazurskiem (m.in. w Olsztynie i Ostródzie) oraz na południowych krańcach Polski (m.in. w Polańczyku na Podkarpaciu, Krynicy-Zdroju, Zakopanem, Rabce Zdroju i Suchej Beskidzkiej w Małopolsce, Żywcu i Bielsku-Białej na Śląsku a także w Prudniku i Nysie na Opolszczyźnie). Dobra jest jakość powietrza w Sosnowcu i Dąbrowie Górniczej (woj. śląskie), w Kielcach (świętokrzyskie), w Poznaniu (wielkopolskie) i w Szczecinie (zachodniopomorskie).

Bardzo zła jakość powietrza - jak podaje na swej stronie GIOS - oznacza negatywny wpływ na zdrowie. "Osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny bezwzględnie unikać przebywania na wolnym powietrzu. Pozostała populacja powinna ograniczyć przebywanie na wolnym powietrzu do niezbędnego minimum" - czytamy na stronach Inspektoratu. GIOS odradza wszelkie aktywności fizyczne na zewnątrz. Jak ostrzega, długotrwała ekspozycja na działanie substancji znajdujących się w powietrzu zwiększa ryzyko wystąpienia zmian m.in. w układzie oddechowym, naczyniowo-sercowym oraz odpornościowym.

Zła jakość powietrza to ryzyko dla osób chorych, starszych, kobiet w ciąży oraz małych dzieci, które powinny unikać przebywania na wolnym powietrzu. Pozostała populacja powinna ograniczyć do minimum wszelką aktywność fizyczną na wolnym powietrzu - szczególnie wymagającą długotrwałego lub wzmożonego wysiłku fizycznego.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: F.A. 06.04.2020r. 14:35
Pan Redaktor wyśmienicie zna się na geografii i sympatią obdarza jeden Region, o którym nie wspomniał ani słowa.... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE