ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ropa na giełdzie w Nowym Jorku tanieje
06.04.2020r. 08:01

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw tanieje z powodu opóźnienia planowanego spotkania największych producentów ropy - Arabii Saudyjskiej i Rosji - które miałoby na celu omówienie ograniczeń produkcji surowca. Na rynkach są sygnały, że do takiego porozumienia nie dołączą USA, a to budzi wątpliwości co do perspektyw samej umowy - podają maklerzy.

Baryłka ropy WTI w dostawach na maj na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 27,41 USD, po zniżce ceny o 3,28 proc. Wcześniej surowiec taniał nawet o 11 proc.

Ropa Brent w dostawach na maj na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 33,55 USD za baryłkę, niżej o 1,64 proc.

W ubiegłym tygodniu zaczęła się kształtować możliwość zawarcia porozumienia dotyczącego mniejszych dostaw ropy po tym, jak prezydent USA Donald Trump wskazał, że oczekuje, iż Rosja i Arabia Saudyjska obniżą produkcję ropy naftowej o 10 mln baryłek dziennie - to ok. 10 proc. globalnych dostaw surowca.

Od 1 kwietnia Arabia Saudyjska zwiększyła produkcję ropy naftowej do ponad 12 mln baryłek dziennie. Z kolei Rosja na razie nie planuje zwiększenia produkcji w ramach wojny cenowej z Arabią Saudyjską, która wybuchła po ostatnim posiedzeniu OPEC+, zakończonym bez porozumienia. W lutym Rosja produkowała 11,3 mln baryłek ropy dziennie.

Wirtualne spotkanie krajów sojuszu OPEC+ było pierwotnie planowane na poniedziałek, ale zostało przełożone na czwartek.

W ewentualnym podpisaniu porozumienia o zmniejszeniu dostaw ropy przez Arabię Saudyjską i Rosję nie wezmą jednak udziału Stany Zjednoczone - największy producent ropy naftowej na świecie.
To może okazać się poważną przeszkodą w osiągnięciu zgody na cięcie dostaw ropy, bo Saudowie i Rosja domagają się także udziału Amerykanów w porozumieniu.

W piątek Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) oceniła, że nawet najgłębsze cięcia dostaw ropy w historii branży naftowej mogą okazać się niewystarczające, aby uspokoić nastoje na rynkach paliw.

W niedzielę prezydent USA Donald Trump zagroził nałożeniem taryf na zagraniczną ropę.

"Prawdopodobieństwo, że dojdzie do podpisania dealu dot. cięcia dostaw jest bardzo niskie" - ocenia Daniel Hynes, starszy strateg ds rynku towarowego w Australia & New Zealand Banking Group Ltd.

W ub. tygodniu ropa WTI w N.Jorku zdrożała o 32 proc., a od początku roku staniała o 55 proc.

Brent na ICE zyskała w ub. tygodniu 37 proc., a od początku 2020 r. staniała o 50 proc.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE