ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Możliwy związek pomiędzy zanieczyszczeniem powietrza a zgonami z powodu COVID-19
07.04.2020r. 11:43

Możliwe, że istnieje związek pomiędzy zanieczyszczeniem powietrza a śmiertelnością z powodu COVID-19 -informuje pismo "Environmental Pollution".

Dr Dario Caro z Wydziału Nauk o Środowisku Uniwersytetu w Aarhus (Dania) oraz prof. Bruno Frediani i dr Edoardo Conticini z Uniwersytetu w Sienie (Włochy) analizowali dane dotyczące zanieczyszczenia powietrza oraz związanej z COVID-19 śmiertelności w dwóch najbardziej dotkniętych chorobą regionach północnych Włoch: Lombardii oraz Emilia Romagna.

Przebieg choroby jest różny u pacjentów na całym świecie: niektórzy doświadczają objawów grypopodobnych, ale wielu innych wymaga leczenia szpitalnego z powodu ostrej infekcji dróg oddechowych, która w niektórych przypadkach prowadzi do śmierci. Nie jest jasne, od czego zależy wskaźnik śmiertelnościAutorzy badali, czy może istnieć związek między wysokim wskaźnikiem śmiertelności obserwowanym w północnych Włoszech a poziomem zanieczyszczenia powietrza w tym samym regionie. O ile wskaźnik śmiertelności w północnej części Włoch, sięga 12 proc., w pozostałej części kraju jest to tylko 4,5 proc.

Autorzy podkreślają, że nie można zaniedbywać także innych czynników mogących mieć wpływ na wskaźnik śmiertelności - wysokiej średniej wieku populacji Włoch, dużych różnic pomiędzy regionalnymi systemami opieki zdrowotnej, możliwości oddziałów intensywnej opieki medycznej oraz sposobów zgłaszania zakażeń i zgonów. Prawdopodobnie czynniki te mają większe znaczenie niż samo zanieczyszczenie powietrza.
Jak wynika z danych satelitarnych NASA, Lombardia i Emilia Romagna należą do regionów z najbardziej zanieczyszczonych powietrzem w Europie. Autorzy porównali te dane z tak zwanym wskaźnikiem jakości powietrza; opracowanym przez Europejską Agencję Środowiska, opartym na wskazaniach z kilku tysięcy stacji pomiarowych w całej Europie.

Zdaniem doktora Dario Caro populacja regionów północnych Włoch jest narażona na wyższy poziom zanieczyszczenia powietrza, co może prowadzić do wielu komplikacji dla pacjentów z COVID-19. Ich organizmy mogły już zostać osłabione przez skumulowane narażenie na zanieczyszczenie powietrza narastające przez długi czas.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: max 08.04.2020r. 17:07
Zaraz się okaże że wirus powodujący COVID-19 "wylatywuje" z kominów elektrownianych..... Ja na ten... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE