ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Branża OZE apeluje o zniesienie tzw. zasady 10H dla farm wiatrowych
07.04.2020r. 16:07 07.04.2020r. 14:19

Trzy organizacje branży OZE - Stowarzyszenie Energii Odnawialnej, Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej oraz Polska Izba Gospodarcza Energetyki Odnawialnej i Rozproszonej zaapelowały do rządu o zniesienie tzw. reguły 10H, ograniczającej budowę wiatraków.

SEO, PSEW i PIGEOR, w apelu skierowanym do premiera Mateusza Morawieckiego, podkreśliły, że nowe inwestycje w farmy wiatrowe na ladzie wygenerowałyby tak cenne w okresie spowolnienia gospodarczego nowe miejsca pracy i stymulowały rozwój krajowego łancucha dostawców i podwykonawców, stanowiac czynnik pobudzajacy gospodarke.

Jednocześnie branżowe organizacje przypomniały, że budowa nowych farm wiatrowych na lądzie jest w Polsce w praktyce niemożliwa z powodu wprowadzonego w 2016 r. tzw. kryterium odległościowego 10H.

"W celu jak najszybszego odblokowania potencjału rozwojowego tego sektora, postulujemy pilna modyfikacje przedmiotowej ustawy polegajaca na zniesieniu kryterium odległosciowego 10H i powrotu do mozliwosci lokalizacji projektów na podstawie rzetelnie przeprowadzonej oceny oddziaływania inwestycji na srodowisko" - czytamy w apelu.

Wprowadzona w 2016 r. zasada zakazuje budowy wiatraków w określonej odległości m.in. od budynków mieszkalnych.

W ocenie branży OZE, zniesienie tej bariery administracyjnej umozliwi rozwój energetyki wiatrowej na ladzie do poziomu 22-24 GW w 2040 r., a wokół sektora moze powstac nawet 42 tys. miejsc pracy.
Dodatkowe 12-14 GW mocy wiatrowej na ladzie oznaczac bedzie zainwestowanie w polska energetyke ok. 70-80 mld zł, z czego - po usunieciu barier - ponad połowa moze trafic do polskich firm produkcyjnych, budowlanych i innych wykonawców - oceniono w apelu.

"Uwolnienie potencjału energetyki wiatrowej na ladzie po zniesieniu blokad administracyjnych zapewni czytelny sygnał do inwestowania w moce produkcyjne, takze wsród krajowych dostawców" - napisali sygnatariusze apelu. Dodali, że silna baza przemysłowa wokół wiatru na ladzie przyda sie przy budowie energetyki wiatrowej na Bałtyku, która przy odpowiednio prowadzonej polityce energetycznej moze sie stac jedna z najbardziej dochodowych specjalnosci gospodarczych Polski.

"Zwracamy sie z tym waznym apelem, gdyz mamy swiadomosc jak wazne dla odrodzenia sie gospodarki krajowej beda miały inwestycje, szczególnie takie, jak w energetyce wiatrowej, która nie tylko dostarczy niezbednych impulsów rozwojowych i kapitału, ale równiez bedzie w stanie zaoferowac najtansza energie, tak potrzebna polskim przedsiebiorstwom, które beda w najblizszych latach pod wyjatkowa presja kosztowa, walczac o utrzymanie swojej konkurencyjnej pozycji na rynkach europejskich i globalnych" - brzmi apel.

Podpisali go prezes Stowarzyszenie Energii Odnawialnej Łukasz Zagórski, prezes Polskie Stowarzyszenie Energetyki WiatrowejJanusz Gajowiecki oraz prezes Polskiej Izby Gospodarczej Energetyki Odnawialnej i Rozproszonej prof. Andrzej Radecki.

Dodaj nowy Komentarze ( 10 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 10 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: zenon 07.04.2020r. 16:04
Lobby wiatrakowego, jak widać, nie obchodzi rujnowanie życia tysięcy obywateli. A już nawet w 'postępwych'... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 3 | Najnowsza odpowiedź: 08-04-2020r. 07:16 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: StopWiatrakom 07.04.2020r. 19:43
StopWiatrakom
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 08-04-2020r. 09:36 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: wiatrak 08.04.2020r. 09:33
Problemy z energetyką będą się powiększać. Zapomnijmy o atomie, firmy państwowe nie mają na inwestycje i... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Obserwator 08.04.2020r. 10:05
Postawić sąsiadowi pod nosem wiatrak, a niech się męczy, wartość jego działki i nieruchomości spada do zera. Też tak... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowiedź: 08-04-2020r. 16:35 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 10 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE