ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:



PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA





SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Kantar: Postawy społeczne wobec ochrony środowiska naturalnego
07.04.2020r. 18:06

73 proc. Polaków oraz 76 proc. Europejczyków uważa, że zmiany klimatyczne są obecnie niezwykle poważnym problemem. - wynika z badania Kantar na temat ochrony środowiska naturalnego.

W ogólnoeuropejskim badaniu Eurobarometr, przeprowadzanym regularnie przez Kantar na zlecenie Komisji Europejskiej, pod koniec grudnia 2019 r. zapytano Europejczyków o ich zdanie na temat środowiska naturalnego.

Według badania Kantar 90 proc. Hiszpanów uważa, że zmiany klimatyczne są obecnie "niezwykle poważnym problemem", w porównaniu do 76 proc. ogółu Europejczyków oraz 73 proc. Polaków. Jak podano, najmniej problemem zmian klimatycznych wydają się przejmować Estończycy (46 proc.).

W badaniu pytano również respondentów, jakie działania podejmowali na rzecz środowiska w czasie ostatnich sześciu miesięcy. Odpowiedź? Procentowo więcej Europejczyków niż Polaków podejmowało czynności na rzecz środowiska.

Przykładowo, według badania 56 proc. Polaków w ciągu ostatnich sześciu miesięcy segregowało większość swoich śmieci, aby odpady mogły być ponownie wykorzystanie. To samo robiło 66 proc. Europejczyków. 20 proc. Polaków w porównaniu do 45 proc. Europejczyków kupiło produkty wytwarzane lokalnie.

Zużycie energii ograniczyło 29 proc. Polaków i 37 proc. Europejczyków. 20 proc. polskich respondentów oraz 32 proc. Europejczyków w ciągu ostatnich sześciu miesięcy naprawiło produkt zamiast go wymienić. 26 proc. Polaków zmniejszyło zużycie wody, co uczyniło 29 proc. Europejczyków.
Jak podano w raporcie Kantar, wiedzę o środowisku naturalnym ponad połowa Polaków (58 proc.) czerpie z wiadomości w telewizji. Podobnie sytuacja wygląda w Europie - głównym źródłem informacji jest telewizja (66 proc.). Internet stanowi w tym zakresie źródło wiedzy dla jednej trzeciej Polaków (33 proc.). W największym stopniu jako źródło wiedzy służy natomiast Łotyszom oraz Cypryjczykom (56 proc.). Podano również, że radio stanowi bardziej popularne źródło wiedzy o środowisku niż portale społecznościowe (23 proc. w porównaniu do 16 proc.).

W komentarzu do badania ekspert Sylwia Bąba zwróciła uwagę, że "coraz powszechniej pojawiają się opinie, że o ile pandemia koronawirusa odbije się negatywnie na naszym życiu, zdrowiu, na gospodarce i wielu innych aspektach życia, o tyle może mieć pozytywny wpływ na środowisko naturalne". Podała za przykład Chiny, w których emisja CO2 spadła w ostatnim czasie o 25 proc.

Jej zdaniem "to, co może tymczasowo chociaż dać oddech naszej planecie, to wszelkiego rodzaju ograniczenia w produkcji, transporcie, ale też w codziennych zwyczajach zmianach w konsumpcji, ograniczonej mobilności etc.". Ekspertka zauważyła, że możliwe jest za to, że wzrośnie zużycie energii przez pojedynczych konsumentów oraz liczba odpadów medycznych i jednorazowego użytku.

Sondaż przeprowadzono między 6 a 19 grudnia 2019 roku, metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI), na ogólnopolskiej próbie 1034 mieszkańców Polski w wieku od 15 lat wzwyż oraz na ogólnoeuropejskiej, reprezentatywnej próbie 27498 mieszkańców 28 krajów członkowskich Unii Europejskiej, w wieku 15 i więcej lat.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: max 08.04.2020r. 16:27
Propaganda w stylu dr. Goebelsa i indoktrynacja na każdym kroku daje efekty. Nikomu nie chce sie szukać materiałów... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoft



cire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE