ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Chińczycy zbudują największą na świecie fabrykę paneli fotowoltaicznych
08.04.2020r. 05:46

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, jeden z chińskich producentów paneli fotowoltaicznch ogłosił plan uruchomieia linii produkcyjnych, które będą w stanie wyprodukować w ciągu roku panele o łącznej mocy odpowiadającej ponad połowie wszystkich mocy w fotowoltaice zainstalowanych na całym świecie w rekordowym pod względem globalnych inwestycji 2019 roku.

Największy producent na świecie pod względem całkowitej mocy modułów fotowoltaicznych sprzedanych w 2019 roku, chiński Jinko Solar, odnotował w ubiegłym roku sprzedaż na poizomie 14,4 GW i już zapowiada, że do końca 2020 r. zainwestuje w linie umożliwiające podniesienie potencjału produkcyjnego modułów do 25 GW w skali roku. W tym roku Jinko planuje - mimo kryzysu gospodarczego wywołanego koronawirusem - sprzedaż paneli o łącznej mocy 18-20 GW.

Mimo pojawiających się na horyzoncie problemów rozbudowę linii produkcyjnych płytek krzemowych, ogniw czy modułów fotowoltaicznych zapowiadają kolejni producenci z Państwa Środka.

Bank rozbija teraz chiński producent GCL System Integration Technology (GCL-SI), który zapowiedział uruchomeinie największej na świecie fabryki paneli fotowoltaicznch, w której będą produkowane od razu wszystkie niezbędne elementy modułów.

W rankingu największych producentów paneli fotowoltaicznych za 2019 rok, który sporządziła londyńska firma konsultingowa Global Data, GCL-SI znalazł się dopiero na 9. miejscu. W ubiegłym roku ten producent miał zwiększyć sprzedaż modułów do 4,8 GW w porównaniu do sprzedaży na poziomie około 4,1 GW odnotowanej w roku 2018.

Chińska firma ma jednak dużo większy apetyt. GCL-SI zapowiedział właśnie, że w ciągu najbliższych kilku lat wyda około 2,5 miliarda dolarów na budowę wielkiej fabryki paneli fotowoltaicznych, która ma powstać w mieście Hefei w prowincji Anhui.

Wiadomo, że infrastruktura GCL-SI ma zająć w lokalnym parku przemysłowym powierzchnię 1,33 km2 i na miejscu mają być wytwarzane wszystkie niezbędne komponenty paneli fotowoltaicznych.

Wielka fabryka ma powstać w ciągu czterech lat i jej budowa zostanie podzielona na cztery etapy. W każdym etapie kosztem około 5 mld juanów, czyli około 700 mln dolarów, mają powstawać linie umożliwiające wytwarzanie w skali roku paneli PV o mocy około 15 GW.
Zakończenie pierwszeg etapu, na który chiński producent chce wydać 5 mld juanów, ma nastąpić jeszcze w tym roku i wówczas ruszy produkcja pierwszych modułów.

Wiadomo, że GCL-SI chce się skupić na produkcji modułów typu monokrystalicznego, składających się z wysokowydajnych ogniw w rozmiarze 210 mm x 210 mm. GCL-SI planuje jednak także produkcję modułów składających się z mniejszych ogniw o długości boku 158,75 mm oraz 166 mm.

Na razie zdolności produkcyjne GCL-SI mają umożliwiać wytwarzanie w skali roku modułów monokrystalicznych i polikrystalicznych o łącznej mocy około 7,2 GW.

Firma produkuje m.in. moduły złożone z ogniw połówkowych, których moc sięga maksymalnie 410 W, a ich sprawność wynosi do 20,4 proc. W ofercie GCL-SI są też moduły dwustronne o mocy 400 W i sprawności 20 proc.

GCL-SI jest częścią mającego siedzibę w Hong Kongu koncernu Golden Concord Holdings Limited (GCL), który powstał w 1990 roku i obecnie zatrudnia na całym świecie około 30 tys. pracowników.

Do chińskiej grupy należy m.in. firma GCL-Poly będąca jednym z największych na świecie producentów polikrzemu wykorzystywanego do produkcji ogniw fotowoltaicznych.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE