ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Kraje spoza grupy OPEC+ nie wezmą udziału w spotkaniu o powrocie do porozumienia naftowego
08.04.2020r. 08:06

Jak czytamy w BiznesAlert.pl, kraje spoza OPEC+ będą rozmawiać dzień później, ale nie deklarują wciąż przyłączenia się do skoordynowanych cięć wydobycia ropy. Ich deklaracja mogłaby wpłynąć na wzrost cen ropy.

9 kwietnia o 16.00 czasu polskiego odbędzie się spotkanie OPEC+, czyli krajów wygasłego porozumienia naftowego na czele z Arabią Saudyjską i Rosją. Rozważany poziom cięć w pierwszym kwartale 2020 roku to 10 mln baryłek, pięć razy więcej niż 1,7 mln z poprzedniego układu obowiązującego do końca marca tego roku. Według banku JP Morgan porozumienie naftowe może zakładać w nowym wydaniu cięcia o 4,3 mln baryłek dziennie.

Reuters podał jednak, że nie będzie powrotu do porozumienia naftowego bez udziału USA. Prezydent Donald Trump ocenił, że cięcia w amerykańskim sektorze naftowym będą wywołane siłami rynkowymi, a nie udziałem w układzie. Departament Energii USA zakomunikował, że wydobycie ropy amerykańskiej już spada niezależnie od cięć. USA rozważają za to wprowadzenie taryf na ropę spoza Ameryki Północnej w celu ograniczenia jej importu na korzyść producentów lokalnych. Iran wezwał USA i Kanadę do włączenia się do cięć jeszcze przed spotkaniem OPEC+.

Energy Information Administration sugeruje, że wydobycie ropy w USA spadnie w 2020 roku do 11,76 mln baryłek dziennie, czyli o 9,5 procent mniej od poprzedniej prognozy. Spadek wydobycia w 2021 roku ma wynieść 13 procent i dać wynik 11,03 mln baryłek dziennie. Amerykanie wydobywali 13 mln baryłek dziennie w marcu 2020 roku. EIA przewiduje spadek popytu na produkty naftowe i paliwa płynne o 5,2 mln baryłek dziennie ze średniej 100,7 mln baryłek dziennie w 2019 roku. Zapasy produktów tego typu mają sięgnąć 11,4 mln baryłek dziennie w drugim kwartale 2020 roku przez pandemię koronawirusa. Średnio będzie to 3,9 mln baryłek dziennie w całym 2020 roku.
Globalne zapotrzebowanie na ropę spadło o około 30 procent, czyli 30 mln baryłek dziennie przez pandemię koronawirusa. Z tego powodu bank Goldman Sachs ocenił, że kartel naftowy OPEC przestał odgrywać rolę cenotwórczą na rynku ropy, choć ma nadal wpływ na poziom zapasów ropy oraz kształt krzywej zmiany cen tego surowca. Ocenił także, że krótkoterminowa strategia OPEC+ zakładająca maksymalizację udziałów rynkowych jest nieskuteczna. Mimo to Międzynarodowa Agencja Energii (MAE) ocenia, że kraje kartelu OPEC będą maksymalizować sprzedaż dopóki będą znajdować klientów, kontynuując wojnę cenową na rynku ropy.

Tymczasem kraje G20 mają spotkać się w piątek, 10 kwietnia, by rozmawiać o działaniach na rzecz powstrzymania kryzysu cen ropy. MAE zaapelowała o ich ruch na rzecz ustabilizowania ceny baryłki. Będzie to pierwszy przypadek rozmów G20 o cenach ropy. - Istnieje znaczna, strukturalna nadwyżka podaży na rynku ropy spowodowana kryzysem koronawirusa - przyznaje prezes MAE Fatih Birol. Wcześniej mówił, że nawet cięcia OPEC+ o 10 mln baryłek dziennie pozostawią na rynku nadwyżkę 15 mln baryłek.

Sekretarz energii USA Dan Brouillette zapowiedział udział w szczycie G20 - czytamy w BiznesAlert.pl.
Financial Times/Reuters/Izwiestia/PRIME/EIA , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE