ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Mali producenci ropy w Rosji zabiegają o rządowe wsparcie
08.04.2020r. 10:27

Małe, niezależne firmy naftowe działające na terenie Rosji wystosowały apel do władz o odroczenie płatności podatku od wydobycia minerałów (NDPI) - poinformował cytowany przez BiznesAlert.pl Kommiersant.

Kryzys cen ropy ma szczególnie bolesne skutki dla mniejszych producentów ropy na terenie Rosji. Według źródeł Kommiersanta, proszą oni o odroczenie płatności podatku od wydobycia minerałów do czasu, gdy ceny ropy ustabilizują się na poziomie 40 dolarów.

Stowarzyszenie zrzeszające niezintegrowanych pionowo producentów ropy i gazu w Rosji - Assonieft - zwróciło się do premiera Michaiła Miszustina o wparcie mniejszych producentów węglowodorów. Mowa o firmach, których roczne wydobycie nie przekracza 500 tys. ton. Stowarzyszenie Assonieft zrzesza 52 producentów ropy i gazu, którzy wydobyli 10 mln ton ropy w 2019 roku. Wartość ta odpowiada za 1,7 procent całkowitego wydobycia w Rosji. Stowarzyszenie apeluje do władz o odroczenie płatności NDPI za okres od marca do maja, lub w momencie gdy średnia miesięczna cena ropy ustabilizuje się na poziomie 40 dolarów za baryłkę.

Z listu do Miszustina wynika, że mali producenci ropy będą musieli w kwietniu zapłacić podatek od wydobycia minerałów wynoszący 7,5 tys. rubli za tonę. Przy cenach ropy wewnątrz Rosji, oscylujących w granicach sześciu tysięcy za tonę, oznacza to, że producenci już teraz działają na skraju opłacalności. Analitycy ostrzegają, że jeżeli sytuacja utrzyma się dłużej, a państwo nie zapewni ochrony, firmy te zbankrutują. Problemem jest również niewystarczająca ilość miejsca, aby przechowywać ropę przez kilka miesięcy. Z reguły, mali producenci nie posiadają własnych rafinerii ani składów.
Według prezesa Assonieft Eleny Korzun wiele firm produkujących między 50-100 tys. ton ropy musiało wstrzymać produkcję ze względu na ujemne ceny. Ta sytuacja szczególnie dotyczy regionów Perm, Baszkirii, Tatarastanu i Saratowa. Według analityków Sbierbanku, małe firmy mają znacznie większe koszty operacyjne niż wielcy producenci. Mają również trudności z pożyczkami i kredytami na swoją bieżącą działalność.

Pomoc kosztowałaby rosyjski budżet około 13,5 mld rubli (ok. 178 mln dolarów).

Rząd rosyjski przygotował pakiet pomocowy dla małych i średnich przedsiębiorstw, oraz firm strategicznie ważnych dla interesu państwa, jednak pomoc ta nie przewiduje odroczeń podatków od wydobycia oraz ceł eksportowych - czytamy w BiznesAlert.pl.
Kommiersant , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE