ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Wg Goldman Sachs ewentualne porozumienie naftowe nie ustabilizuje rynku i nie podniesie cen baryłki
08.04.2020r. 13:05

Według Goldman Sachs nowe porozumienie naftowe o cięciu wydobycia ropy naftowej jest prawdopodobne, ale nie ustabilizuje rynku i nie podniesie cen baryłki. Amerykanie będą ciąć wydobycie niezależnie od niego i też nie podniosą ceny ropy.

Szef działu commodities w Goldman Sachs Jeff Currie powiedział S&P Global Platts, że cięcia planowane na 10-15 mln baryłek to "za mało, za późno" w sytuacji, gdy spadek zapotrzebowania na ropę przez koronawirusa wynosi 26 mln baryłek dziennie.

Decyzja o ewentualnym powrocie do porozumienia naftowego grupy OPEC+ ma zapaść w trakcie jej spotkania 9 kwietnia. Dzień później odbędzie się szczyt G20 w sprawie kryzysu cen ropy. Według Curry'ego może dojść do zawarcia nowego porozumienia, które wpłynie na rynek razem z cięciami niezależnymi od układu, a wymuszonymi niską ceną ropy.

Największe cięcia nastąpią w USA, które zgromadziły już 30 mln baryłek rezerw w magazynach o pojemności 70 mln baryłek. Przypomniał także, że duża część krajów G20 może nie mieć motywacji do cięć ze względu na fakt, że są importerami ropy netto i korzystają na przecenie baryłki.
Analityk Goldman Sachs przestrzega, że znaczne cięcia wydobycia obecnie mogą być trudne do nadrobienia w przyszłości, bo niektóre złoża łupkowe trzeba będzie poddać ponownie hydraulicznemu szczelinowaniu w celu pobudzenia wypływu ropy ze złoża. Jego bank przewiduje z tego powodu spadek potencjału wydobywczego na świecie o 5 mln baryłek dziennie.

Goldman Sachs przewiduje spadek cen ropy do 20 dolarów za baryłkę w krótkim terminie i ponowny wzrost wartości do 55 dolarów w 2021 roku. Przekonuje, że amerykański sektor łupkowy wróci mimo to na rynek bo "można doprowadzić do bankructwo firmę, ale nie złoże" - czytamy w BiznesAlert.pl.
S&P Global Platts , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE