ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PKEE: unijny podatek węglowy powinien przede wszystkim ograniczać import energii
08.04.2020r. 13:20

Istotą rozważanego przez KE granicznego podatku węglowego powinno być ograniczenie importu energii elektrycznej z krajów trzecich, gdzie produkcja nie jest obciążona systemem opłat za emisje - ocenia Polski Komitet Energii Elektrycznej (PKEE).

W ramach tzw. europejskiego zielonego ładu Komisja Europejska planuje prowadzenie mechanizmu dostosowania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2 (CBAM).

Zgodnie z opublikowanym w środę stanowiskiem, PKEE optuje za objęciem tym instrumentem importu energii elektrycznej z krajów trzecich niepodlegających regułom unijnego systemu handlu emisjami gazów cieplarnianych - EU ETS.

Jak podkreślił Komitet, w latach 2017-2019 import energii elektrycznej spoza UE wzrósł o 700 proc., powodując wytworzenie dodatkowych 11 milionów ton emisji CO2.

W związku z tym, ze energia ta została wytworzona w instalacjach, które nie podlegały rygorystycznym przepisom o ochronie środowiska, nie zapewniło to państwom członkowskim Unii Europejskiej funduszy, które mogłyby być wykorzystane do wspierania transformacji energetycznej w UE - wskazano. PKEE przywołał też analizę, z której wynika, iż w samym tylko 2019 r. w wyniku importu energii elektrycznej z krajów trzecich, państwa członkowskie UE straciły przeszło 600 mln euro przychodów.
Środki te mogłyby wesprzeć wdrażanie niskoemisyjnych żródeł energii czy rozwój nowych technologii, wzmacniając tym samym wysiłki UE w dązeniu do osiągnięcia ambitnych celów klimatycznych - wskazał PKEE.

W ocenie komitetu, zapewnienie efektywnego i rzeczywistego wsparcia państwom członkowskim stojącym przed największymi wyzwaniami w zakresie transformacji energetycznej ma kluczowe znaczenie dla powodzenia realizacji polityki klimatycznej. Nowe środki umożliwiłyby im zwiększenie ambicji w tym zakresie przy jednoczesnym zminimalizowaniu ryzyka obniżenia poziomu życia obywateli - podkreślił Komitet.

PKEE to stowarzyszenie polskiego sektora elektroenergetycznego. Działalność Komitetu koncentruje się na zagadnieniach funkcjonowania branży w gospodarce rynkowej i wyzwaniach przed nią stojących, w związku m.in. z polityką klimatyczną UE.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: antymonopol 09.04.2020r. 11:38
My nic na tym nie zyskamy bo import tańszej energii z Ukrainy zastąpi też tańsza energia z Niemiec.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE