ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Naukowcy ulepszą bazy danych, by przyspieszyć rozwój niskoemisyjnej energetyki
08.04.2020r. 13:42

Rozwój niskoemisyjnej energetyki może być szybszy i bardziej skuteczny, przy właściwym wykorzystaniu wiedzy zgromadzonej w licznych poświęconych tej dziedzinie bazach danych - wskazują naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa, którzy wspólnie z uczonymi z kilku krajów chcą ulepszyć system baz danych.

Katowicki GIG, wraz z uczelniami i ośrodkami badawczymi z Norwegii, Austrii, Włoch, Belgii i Turcji, tworzy konsorcjum realizujące wart ponad 1 mln euro międzynarodowy projekt EERAdata. EERA (European Energy Research Alliance) to stowarzyszenie europejskich publicznych ośrodków badawczych i uniwersytetów, zajmujących się badaniami nad energetyką niskoemisyjną.

U podstaw przedsięwzięcia legły obserwacje naukowców, zwracających uwagę na stale rosnącą liczbę niewykorzystywanych baz danych z zakresu energii - w sytuacji, kiedy zgromadzone w nich informacje - np. te dotyczące technologii czy materiałów - mogą pomóc zarówno w prowadzeniu badań w tej dziedzinie, jak i przede wszystkim wesprzeć przemysł w opracowywaniu i wdrażaniu nowych rozwiązań. Wymaga to jednak przejrzystego zarządzania danymi, które muszą być spójne i łatwo dostępne.

"Do promowania potencjału istniejących danych wykorzystamy 50 baz danych i przedstawimy cztery studia przypadków, które będą dotyczyć efektywności budynków, sieci przesyłowych i dystrybucji energii elektrycznej, rozwiązań w zakresie materiałów dla energetyki niskoemisyjnej oraz polityki z tego obszaru i efektywności energetycznej" - wyjaśniła w środę kierująca projektem w GIG dr inż. Maria Bałazińska.

"Chcemy też rozwijać platformę społecznościową, zapewniającą dostęp do zasobów baz danych dotyczących energii oraz - poprzez systematycznie realizowane warsztaty - zaangażować ekspertów zajmujących się energetyką niskoemisyjną" - dodała szefowa projektu w katowickim Instytucie.
Główny Instytut Górnictwa to jedyna instytucja z Polski, uczestnicząca w projekcie EERAdata. Liderem międzynarodowego konsorcjum jest norweski Western Norway University of Applied Sciences. W badaniach, które potrwają do 2023 roku, będą też uczestniczyć naukowcy z tureckiego Izmir University of Economics, Austrian Institute of Technology z Austrii, Italian National Agency for New Technologies oraz Energy&Sustainable Economic Development z Włoch i European Energy Research Alliance z Belgii.

Projekt dofinansowany jest ze środków unijnego programu badań i innowacji "Horyzont 2020". Głównym celem przedsięwzięcia jest lepsze wykorzystanie baz danych z zakresu energetyki niskoemisyjnej zgodnie z zasadami FAIR, co oznacza: Findability - możliwość wyszukania, Assessibility - dostępność, Interoperability - interoperacyjność, Re-usability - możliwość ponownego wykorzystania.

Naukowcy wskazują, iż badania nad energetyką niskoemisyjną dostarczają ogromnych ilości danych. Większość z nich nie pozwala jednak na ponowne wykorzystanie czy integrację danych o charakterze interdyscyplinarnym i złożonym. Tymczasem wykorzystanie tak dużego potencjału danych o energii ma kluczowe znaczenie dla podejmowania decyzji, przyspieszenia wprowadzania na rynek wyników badań, a tym samym dla skutecznej transformacji w kierunku systemu opartego na czystej energii.

Zaangażowane w projekt stowarzyszenie EERA (European Energy Research Alliance) zrzesza ponad 250 organizacji z 30 krajów i jest największą w Europie wspólnotą badawczą w dziedzinie energii. Koordynuje swoją działalność poprzez 17 wspólnych programów badawczych. Misją organizacji jest stymulowanie europejskich badań nad energią w kierunku społeczeństwa neutralnego klimatycznie do roku 2050/

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE