ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Gospodarstwa domowe na Wyspach zarobią na zużywanej energii
08.04.2020r. 16:00

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, spadek zapotrzebowania na energię w brytyjskiej gospodarce w związku z epidemią koronawirusa w połączeniu z korzystnymi warunkami pogodowymi i będącą ich konsekwencją wyższą produkcją energii odnawialnej ma skutkować sytuacją, w której dostawcy energii będą dopłacać gospodarstwom domowym za jej konsumpcję.

The Guardian informuje, że ograniczenia w działalności gospodarczej wprowadzone na Wyspach w związku z epideminą koronawirusa doprowadziły do około 10-procentowego spadku zapotrzebowania na energię w brytyjskim systemie elektroenergetycznym, co w połączeniu z wysokim poziomem generacji z odnawialnych źródeł energii przekłada się na najniższe od dekady ceny energii elektrycznej.

W ubiegłym tygodniu niskie zapotrzebowanie, produkcja z OZE oraz niskie ceny gazu przełożyły się na spadek cen energii w Wielkiej Brytanii do 28 funtów/MWh podczas, gdy w analogicznym okresie ubiegłego roku cena wynosiła przeciętnie 44 funty/MWh.

Szczególnie niskie jest zapotrzebowanie w weekendy, tymczasem w ostatnią niedzielę brytyjsie farmy wiatrowe pracowały na pełnych obrotach, pokrywając 40 proc. krajowego miksu energetycznego, a udział fotowoltaki wyniósł około 20 proc.

The Guardian informuje, że w ten weekend wysoka produkcja energii słonecznej powinna się powtórzyć, a to powinno skutkować pojawieniem się negatywnych cen energii na brytyjskim rynku hurtowym nawet w ciągu dnia.

Negatywne ceny energii w brytyjskim systemie elektroenergetycznym pojawiały się już wcześniej, jednak głównie w dolnie nocnej, w czasie wzmożonej pracy farm wiatrowych i przy niskim, nocnym zapotrzebowaniu na energię.

Z takiej sytuacji mogą skorzystać odbiorcy energii, którzy rozliczają się z jej dostawcami w ramach elastycznej taryfy, tzw. time of use tariff. Spółki obrotu mogą zakontraktować energię na rynku hurtowym po cenach ujemnych i zaoferować ją odbiorcom nawet dopłacając im za jej zużycie.
Jeden z działających na Wyspach dostawców energii, Agile Octopus, poinformował swoich klientów, że będzie im dopłacał do każdej skonsumowanej kilowatogodziny w niedzielę w czasie najbardziej słonecznych godzin.

Oferowane przez tego dostawcę stawki za energię skonsumowaną w niedzielę w godzinach 11-14 wynoszą od 0,22 pensów do 3,3 pensów na kWh.

Taka praktyka pomaga systemowi energetycznemu, ponieważ pomaga w bilansowaniu podaży i popytu na energię.

Na wahaniach cen energii, a także na świadczeniu usług regulacyjnych dla brytyjskiego operatora systemu elektroenergetycznego National Grid mogą zresztą zarabiać także działający na Wyspach operatorzy magazynów energii.

National Grid pokreśla, że rozwijanie podobnych mechanizmów sprzyja tworzeniu elastyczności brytyjskiego systemu elektroenergetycznego w sytuacji dążenia do budowy zeroemisyjnego miksu energetycznego, w którym dominującą rolę będą odgrywać odnawialne źródła energii.

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: Mariusz 09.04.2020r. 02:39
polecam mój post na ten temat https://www.facebook.com/MariusZiomeq/posts/2983178291749310
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Mariusz P. 09.04.2020r. 02:42
Piękna sytuacja, w Polsce też istnieje taka możliwość, że ceny na giełdzie energii mogą być ujemne i przemysł może... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE