ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Cena ropy na giełdzie w Nowym Jorku coraz wyższa
09.04.2020r. 07:36

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw drożeje kolejną sesję w reakcji na postępy największych producentów ropy na świecie w osiągnięciu porozumienia w sprawie niższych dostaw ropy. Sytuacja jest tym poważniejsza i wymaga działań, bo na świecie jest coraz niższy popyt na paliwa w sytuacji, gdy wiele światowych gospodarek zostało "zamrożonych", aby powstrzymać epidemię koronawirusa - podają maklerzy.

Baryłka ropy WTI w dostawach na maj na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 25,84 USD, po zwyżce ceny o 2,99 proc.

Ropa Brent w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 33,08 USD za baryłkę, wyżej o 0,73 proc.

Na rynkach rosną szanse na zmniejszenie dostawach ropy na globalne giełdy paliw, zwłaszcza że od 1 kwietnia Arabia Saudyjska produkuje ponad 12 mln baryłek ropy dziennie, produkcja ropy w Rosji przewyższa 11 mln baryłek dziennie, a globalny popyt na paliwa jest coraz słabszy.

Rosja podała już, że jest gotowa zmniejszyć podaż swojej ropy o 1,6 mln baryłek dziennie, czyli o ok. 15 proc. całej produkcji.

W czwartek odbędzie się wirtualne spotkanie krajów sojuszu OPEC+, podczas którego zostanie przedyskutowana sprawa masowej redukcji dostaw ropy, nawet o 10 mln baryłek dziennie. Poinformował o tym minister ropy Algierii, która sprawuje rotacyjną prezydencję w OPEC.

W piątek z kolei ministrowie energii państw G-20 omówią szerszy ich udział w możliwym porozumieniu o mniejszych dostawach ropy. Kluczowa będzie tu współpraca USA.
Prezydent USA Donald Trump wywiera silną presję dyplomatyczną w sprawie ograniczenia dostaw ropy z Rosji i Arabii Saudyjskiej i twierdzi, że cięcia produkcji w Ameryce nastąpią "automatycznie", ponieważ spadające ceny ropy naftowej powodują spadek produkcji surowca w USA.

Na razie Moskwa pozostaje sceptyczna co do zaangażowania się Stanów Zjednoczonych we wspólne zmniejszenie dostaw ropy na globalne rynki, co może sygnalizować, że jest ryzyko, iż negocjacje się załamią.

"Negocjacje będą trudną rozmową pomimo rosyjskich przedsięwzięć" - ocenia Michael McCarthy, główny strateg rynku w CMC Markets Asia Pacific.

"Podczas gdy USA chcą uniknąć bankructw amerykańskich firm, które wydobywają ropę z łupków, to Moskwa chce, aby te firmy przestały działać" - dodaje.

Na zakończenie środowej sesji ropa WTI w N.Jorku zyskała 6,2 proc. W poniedziałek i wtorek surowiec staniał łącznie o 17 proc.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE