ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Apel Polskiego Alarmu Smogowego o skuteczny program ochrony powietrza dla Małopolski
09.04.2020r. 10:19

Prawie 3 tysiące osób podpisało się pod apelem Polskiego Alarmu Smogowego o przyjęcie skutecznego nowego Programu ochrony powietrza dla Małopolski. Dokument został przekazany w czwartek marszałkowi województwa małopolskiego Witoldowi Kozłowskiemu.

Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego (PAS) przypomniał, że apel związany jest z tym, że w piątek kończą się konsultacje społeczne nowego Programu ochrony powietrza dla Małopolski. W apelu - zaznaczył - sygnatariusze domagają się wprowadzenia przepisów, które zmobilizują gminy do podjęcia zdecydowanych działań na rzecz ochrony powietrza.

"Poprzedni program ochrony powietrza nie spełnił swojego zadania. Cel dotyczący redukcji emisji pyłów zawieszonych w małopolskich gminach został osiągnięty w zaledwie 14 proc." - ocenił Guła. Dodał, że głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza pyłem i rakotwórczym benzo[a]pirenem są tzw. "kopciuchy", czyli stare kotły na węgiel i drewno, w których często spalane są też śmieci.

"Na terenie Małopolski wciąż dymi 350 tys. - 400 tys. takich kotłów, a ich wymiana postępuje bardzo powoli. Przez ostatnie trzy lata wymieniono zaledwie 34 tys. kopciuchów" - podkreślił przedstawiciel PAS. Jego zdaniem nowy program ochrony powietrza jest szansą na to, by przyspieszyć tempo likwidacji źródeł zanieczyszczenia powietrza.

"Nie możemy pozwolić, aby przez kolejne lata Małopolanie oddychali tak bardzo zanieczyszczonym powietrzem. Głównym celem nowego programu powinna być ochrona zdrowia i życia mieszkańców. Apelujemy do władz o przepisy, które zmobilizują gminy do skutecznego wdrażania uchwały antysmogowej" - dodał.
Guła przypomniał, że zostało niewiele czasu, aby zlikwidować przestarzałe piece, ponieważ uchwała antysmogowa dla Małopolski wejdzie w życie w 2023 roku.

Wśród postulatów do nowego programu znalazły się m.in.: pomoc mieszkańcom w wymianie "kopciuchów" poprzez utworzenie punktów obsługi beneficjentów Programu Czyste Powietrze w gminach, dostęp do szybkich i skutecznych kontroli interwencyjnych, wycofanie publicznych dotacji do montażu nowych kotłów węglowych oraz zakaz instalowania tego typu ogrzewania w nowych budynkach.

PAS chce także wprowadzenia zakazu używania kominków na terenie całego województwa w dni smogowe (w tych domach, gdzie kominek nie jest jedynym źródłem ogrzewania), a także wprowadzenia jasnych wskaźników według których będą rozliczane gminy z realizacji Programu ochrony powietrza, w tym ilości wymienionych kotłów.

Ze względu na szczególne warunki związane z epidemią koronawirusa, apel został dostarczony w nietypowy sposób - marszałek Kozłowski otrzymał nagranie video.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE