ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Sprzedawcy węgla za uproszczeniem formalności akcyzowych, by poprawić bezpieczeństwo
09.04.2020r. 11:21

Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla postuluje pilne uproszczenie formalności związanych ze sprzedażą węgla zwolnionego z akcyzy. Firmy dostarczające opał oceniają, iż w okresie epidemii koronawirusa obecne regulacje narażają sprzedawców i nabywców na niepotrzebne ryzyko.

Od ośmiu lat wszystkie wyroby węglowe są obłożone akcyzą, z której jednak zwolnieni są nabywcy węgla na opał - przede wszystkim gospodarstwa domowe, ale także m.in. rolnicy, szkoły, szpitale, jednostki pomocy społecznej oraz - po spełnieniu określonych warunków - niektóre firmy, np. energochłonne. Aby nie płacić akcyzy, konieczne jest dopełnienie wielu ważnych formalności, w tym złożenie oświadczeń o przeznaczeniu kupowanego węgla. Trzeba też spełnić wymogi związane z przemieszczaniem zwolnionego z akcyzy paliwa.

Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla, skupiająca ponad sto podmiotów dysponujących 350 składami węgla w całej Polsce, ocenia, że obowiązujące przepisy, od spełnienia których uzależnione jest zwolnienie węgla z akcyzy, stawiają wymagania, których realizacja w dobie panującej epidemii w praktyce jest niemożliwa.

"Zgodnie z ustawą o podatku akcyzowym, każda dostawa węgla zwolnionego od akcyzy, w tym dla gospodarstw domowych, wiąże się z szeregiem obowiązków dokumentacyjnych, wymuszających bezpośredni kontakt sprzedawcy lub kuriera z klientem" - wyjaśnił w czwartek prezes Izby Łukasz Horbacz.

Jego zdaniem, wobec wciąż występujących przymrozków i zwiększonego zapotrzebowania na opał w gospodarstwach domowych, nabywcy mają coraz więcej kłopotów z zakupem węgla. Stąd postulat zmian w obowiązujących zasadach dotyczących dostaw węgla zwolnionego z akcyzy.
Izba postuluje przede wszystkim poszerzenie możliwości stosowania tzw. sprzedaży paragonowej, gdzie nie obowiązują niektóre formalności - obecnie dotyczy to dostaw węgla do 200 kilogramów. "Na czas trwania epidemii, w celu umożliwienia realizacji dostaw wyrobów węglowych zwolnionych od akcyzy, zasadne byłoby podniesienie tego limitu do 3 ton" - ocenił prezes Izby.

Kolejnym wskazywanym przez Izbę rozwiązaniem, którego wdrożenie znacznie uprościłoby sprzedaż, a jednocześnie wciąż pozwalało na identyfikację nabywcy, byłoby umożliwienie złożenia stosownego oświadczenia np. w wiadomości e-mail lub zamówieniu składanym poprzez sklepy internetowe. "Identyfikacja nabywcy w takich przypadkach byłaby możliwa poprzez dane z przelewu lub transakcji kartą" - wyjaśnił Horbacz.

W ocenie przedstawicieli Izby, bez tego typu wsparcia ze strony Ministerstwa Finansów dostawcy i nabywcy nadal będą narażeni na niepotrzebne ryzyko zarażenia koronawirusem.

"Dodatkowo coraz trudniejsze jest zapewnienie wystarczającej ilości węgla dla odbiorców indywidualnych. Liczymy, że nasze postulaty oraz apel o pomoc skierowany do ministra finansów spotkają się ze zrozumieniem; czekamy na jak najszybsze działania, które pozwolą nam zapewnić odpowiednią ilość opału gospodarstwom domowym" - podsumował prezes.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE