ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

WUG: kopalnie muszą opracować zasady postępowania m.in. w razie konieczności zaprzestania wydobycia
09.04.2020r. 13:42

Kopalnie muszą opracować zasady postępowania m.in. na wypadek konieczności zaprzestania normalnego toku wydobycia i wstrzymania innych robót górniczych - zaleca Wyższy Urząd Górniczy (WUG) w Katowicach, który zarekomendował spółkom węglowym zestaw działań minimalizujących ryzyko koronawirusa.

W piśmie do szefów górniczych firm prezes WUG Adam Mirek ocenił, że obecnie trudno przewidzieć przebieg zdarzeń, wynikający z zagrożenia koronawirusem - stąd potrzeba przygotowania różnych scenariuszy działania, w zależności od rozwoju sytuacji.

"Za niezbędne uważam opracowanie zasad postępowania zmierzających do utrzymania w optymalnie bezpiecznym stanie zakładów górniczych, np. w sytuacji konieczności zaprzestania normalnego toku wydobycia, prowadzenia innych robót górniczych, w tym utrzymania i kontroli wyrobisk" - napisał szef nadzoru górniczego. Wskazał, że przy tworzeniu takich zasad kopalnie mogą kierować się m.in. przepisami, na podstawie których tworzone są plany ratownictwa.

"Za uzasadnione uważam opracowanie w poszczególnych kopalniach zasad utrzymania ruchu zakładów górniczych przy minimalnym obłożeniu i założeniu maksymalnego ograniczenia kontaktów zespołów pracowniczych, w tym kierowanych do prac zabezpieczających" - wskazał dr inż. Adam Mirek. Przypomniał, iż opracowując zasady, kopalnie muszą uwzględniać także wszystkie występujące w górnictwie zagrożenia naturalne - metanowe, wodne, pożarowe oraz zagrożenie tąpaniami.

Kopalnie muszą m.in. ustalić minimalną liczbę stałych stanowisk pracy, na których nieodzowna jest stała obecność pracowników dla utrzymania ciągłości ruchu maszyn i urządzeń. To np. pompownie, rozdzielnie, urządzenia wyciągowe, dyspozytornie czy zaplecze socjalne.
"Uzasadnionym jest ustalenie minimalnej liczby pracowników zatrudnianych do kontroli wyrobisk przy założeniu np. ograniczenia liczby tych wyrobisk wyłącznie do wyznaczonych na podstawie odrębnych analiz. Podobnie uzasadnione jest maksymalne rozszerzenie zakresu zdalnej kontroli wyrobisk i pomieszczeń z wykorzystaniem sieci urządzeń pomiarowych (...) oraz telewizji przemysłowej" - wskazał prezes WUG.

Nadzór górniczy zaleca, aby podjęte ustalenia były spójne, zebrane w jedną całość i udostępnione w newralgicznych miejscach kopalni (np. w dyspozytorni) oraz podane do wiadomości pracowników. "W chwili krytycznego dla zakładu górniczego zagrożenia wynikającego z pandemii, tak opracowane zasady będą ze wszech miar pomocne przy sprawnym, optymalnym i możliwie bezpiecznym postępowaniu w ramach działań akcyjno-ratowniczych" - zauważył Adam Mirek, podkreślając przy tym konieczność stosowania się do zaleceń sanepidu i innych służb państwowych.

W połowie marca prezes WUG powołał specjalny zespół, którego zadaniem było wypracowanie zasad przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się koronawirusa w kopalniach i zakładach górniczych. Zalecono np. stosowanie przez pracowników środków ochrony osobistej oraz upowszechnienie dostępu do środków dezynfekujących, m.in. do dezynfekcji środków kopalnianego transportu oraz wszystkich miejsc, z których korzystają górnicy. Prawnicy WUG przygotowali też projekty nowelizacji kilku rozporządzeń, których korekta jest konieczna w obliczu zagrożenia epidemicznego.

Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

KOMENTARZE ( 4 )


Autor: Jack 10.04.2020r. 06:20
Hello, minęły już miesiące od początku epidemii w Polsce.
Wiosna nadeszła, koniec snu zimowego.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Hm 10.04.2020r. 09:39
To przez tyle lat funkcjonowania kopalń nie ma takich zasad postepowania?Trzeba teraz tworzyć i wymyślać? Aż strach... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: histo/eryk 16.04.2020r. 15:23
ludzie muszą przygotować się na zaprzestanie dostawy energii elektrycznej, ciepła, wody, odbiory ścieków, odpadów,... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: histo/eryk 16.04.2020r. 15:24
i pensji też
ci z WUG też
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE