ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

W 2019 r. nadzór górniczy ponad 1,5 tys. razy zatrzymał roboty lub urządzenia w kopalniach
09.04.2020r. 15:09

Ponad 1,5 tysiąca razy inspektorzy nadzoru górniczego zatrzymywali w ubiegłym roku nieprawidłowo prowadzone roboty lub niesprawne maszyny i urządzenia; w ponad 80 procentach nieprawidłowości dotyczyły kopalń węgla kamiennego - wynika z danych Wyższego Urzędu Górniczego (WUG) w Katowicach.

Zgodnie z przepisami, nadzór górniczy może w całości lub w części wstrzymać prowadzone roboty lub pracę maszyn i urządzeń, jeżeli uzna, że doszło do naruszenia zasad bezpiecznej pracy. Każdorazowo inspektor nakazuje wówczas usunięcie nieprawidłowości i określa warunki wznowienia ruchu; może też ukarać winnych stwierdzonych zaniedbań.

Jak podał w czwartek WUG w dorocznym sprawozdaniu z działalności nadzoru górniczego, w minionym roku do wstrzymania robót lub zatrzymania pracy urządzeń doszło 1586 razy - 1313 razy w kopalniach węgla kamiennego, 127 w innych podziemnych zakładach górniczych, 142 razy w kopalniach odkrywkowych i 4 razy w kopalniach otworowych.

Najwięcej zatrzymań w kopalniach węgla kamiennego było spowodowanych nieprawidłowym stanem urządzeń energomechanicznych, których zatrzymano 945 - w tym 675 urządzeń mechanicznych i 270 elektrycznych. 177 razy wstrzymywano w kopalniach węgla roboty przy drążeniu chodników, a 87 razy przy eksploatacji ścian wydobywczych.

Inspektorzy okręgowych urzędów górniczych mogą karać osoby winne nieprawidłowości w kopalniach. W ubiegłym roku, podobnie jak rok wcześniej, nadzór górniczy nie nakładał kar pieniężnych, trzykrotnie zastosował natomiast sankcje przewidziane w Prawie geologicznym i górniczym.
"Prezes WUG wydał trzy decyzje w trybie art. 77 ust. 1 Prawa geologicznego i górniczego w odniesieniu do osób kierownictwa i dozoru ruchu zakładów górniczych, wykonujących czynności z rażącym niedbalstwem, z naruszeniem ustawy lub rażącym naruszeniem wydanych na jej podstawie przepisów - ukarano jedną osobę dozoru wyższego w związku z wypadkami/niebezpiecznymi zdarzeniami i jedną osobę kierownictwa w związku z kontrolami" - podał w raporcie Urząd.

Ponadto organy nadzoru górniczego skierowały do sądów rejonowych 190 wniosków o ukaranie sprawców wykroczeń - w 49 przypadkach wnioski do sądów skierowano w związku z badaniem przyczyn i okoliczności wypadków w kopalniach, a w 141 przypadkach w wyniku przeprowadzonych kontroli. W ub. roku sądy rozpoznały 165 takich spaw, orzekając łącznie ponad 183,3 tys. zł grzywien - średnia wysokość grzywny wyniosła 1111 zł.

W ub. roku ponad tysiąc razy organy nadzoru górniczego oraz pracownicy urzędów górniczych stosowali środki przewidziane w Kodeksie wykroczeń wobec osób naruszających obowiązki pracownicze. Wystawiono 988 mandatów na łączną kwotę 434 tys. zł - w ten sposób ukarano m.in. 103 osoby kierownictwa zakładów górniczych, 98 pracowników wyższego dozoru ruchu i 421 osób z niższego dozoru.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Ślązak 11.04.2020r. 12:49
Związki zawodowe, gdzie wy jesteście? Skala nieprawidłowości przeraża. To kolejny argument za ostatecznym zamknięciem... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE