ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Belgijskie Forum Nuklearne: zamknięcie elektrowni jądrowych w Belgii będzie miało znaczący negatywny wpływ na wiele obszarów
09.04.2020r. 16:03

Forum branżowe ostrzega, że koszty produkcji energii elektrycznej mogą się podwoić. Belgijskie Forum Nuklearne z Brukseli ostrzegło, że planowane wycofanie się z energetyki jądrowej przez Belgię do 2025 r. Będzie miało "znaczący negatywny wpływ" na bezpieczeństwo dostaw, emisję dwutlenku węgla, zatrudnienie, ogólną wiedzę specjalistyczną w zakresie energii jądrowej i ceny energii elektrycznej.

Forum stwierdziło, że zamknięcie siedmiu komercyjnych reaktorów jądrowych do 2025 r. może podwoić koszty produkcji energii elektrycznej do 2050 r. a koszt jej importu może znacząco wzrosnąć.

"Wszystkie te niepokojące dane są wynikiem niezależnych badań wykonanych przez ośrodki akademickie, instytuty analityczne i badawcze" - powiedział Serge Dauby, Dyrektor Zarządzający Forum.

Badania sugerują, że emisje dwutlenku węgla z produkcji energii elektrycznej mogą wzrosnąć trzykrotnie do 2050 r., przy 4 mln dodatkowych ton CO2 do 2030 r. i 19 mln ton rocznie w 2030 r. Emisje gazów cieplarnianych byłyby wyższe w 2030 r. o 47 proc. niż w 2010 r.

Udział elektrowni zasilanych paliwami kopalnymi, które obecnie stanowią 27 proc. krajowej produkcji energii elektrycznej w Belgii, może osiągnąć 72 proc. do 2030 r.

"Spowodowałoby to gwałtowny wzrost emisji dwutlenku węgla, co byłoby całkowicie sprzeczne z ambitnymi celami klimatycznymi, do których Belgia zobowiązała się w ramach porozumienia klimatycznego z Paryża w 2015 r.
"Energetyka jądrowa stanowi część rozwiązania, jeśli chodzi o ochronę klimatu, ponieważ idzie w parze z energetyką odnawialną" - poinformowało Forum

Według Forum wycofanie się z energetyki jądrowej mogłoby potencjalnie doprowadzić do utraty 7000 bezpośrednich miejsc pracy, nie wliczając utraty miejsc pracy wśród podwykonawców.
Miałoby to także negatywny wpływ na uzyskaną w ciągu wielu lat pozycję Belgii jako centrum energetyki jądrowej, w tym specjalistyczną wiedzę w zakresie badań naukowych, medycyny nuklearnej, inżynierii, budownictwa, likwidacji elektrowni jądrowych i gospodarki odpadami promieniotwórczymi.

W 2003 r. rząd belgijski postanowił zamknąć siedem komercyjnych elektrowni jądrowych do 2025 r.

Energia z siedmiu komercyjnych reaktorów w Belgii - czterech w Doel i trzech w Tihange - stanowi ponad 50 proc. belgijskich dostaw energii elektrycznej i ponad 80% belgijskiej energii elektrycznej o niskiej emisji dwutlenku węgla. Według Forum energia słoneczna i wiatr łącznie stanowią około 15 proc. dostaw energii elektrycznej.

Forum stwierdziło, że zastępcze moce generacyjne po likwidacji energetyki jądrowej nie zostały jeszcze zbudowane, a niezależni eksperci ostrzegli, że może być za mało czasu dla ich zbudowania przed likwidacją energetyki jądrowej do 2025 r.

NucNet

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE