ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rozbudowa elektrowni jądrowej Dukovany pomoże naprawić szkody ekonomiczne związane z pandemią
09.04.2020r. 16:13

Lokalne władze w pobliżu elektrowni jądrowej Dukovany w regionie Vysočina w Czechach twierdzą, że plany rozbudowy obiektu muszą być kontynuowane, aby pomóc zrównoważyć skutki gospodarcze pandemii koronawirusa. Czeskie przedsiębiorstwo energetyczne ČEZ wystąpiło w ubiegłym miesiącu do urzędu ds. bezpieczeństwa jądrowego o zezwolenie na budowę dwóch nowych reaktorów w zakładzie w Dukovanach, w którym obecnie działają cztery jednostki WWER-440.


Stowarzyszenie Energy Třebíčsko, którego członkami są przedstawiciele samorządów miejscowości Dukovany, Třebíč i Rouchovany, oraz około 30 przedsiębiorstw działających w tym rejonie, wspierają rozwój sektora energetycznego w swoim regionie, w tym dalsze funkcjonowanie EJ Dukovany i budowę nowego bloku jądrowego nr 5.

W ramach realizacji projektu rozbudowy zakładu "setki czeskich firm będzie miało zlecenia, a tysiące ludzi znajdzie w nich zatrudnienie", powiedział Vítězslav Jonáš, przewodniczący Energy Třebíčsko, w oświadczeniu grupy lobbystów. "Budowa nowego obiektu energetyki jądrowej w zasadniczy sposób będzie wspierać czeską gospodarkę, ale ważne jest, aby udział lokalnego przemysłu w projekcie był jak najwyższy".

Przewodniczący Jonáš stwierdził, że reakcja państwa na pandemię musi uwzględniać kluczowe znaczenie bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej i ograniczenia jej importu, które zapewnia elektrownia jądrowa Dukovany.

"Realizacja zobowiązań klimatycznych i ekonomicznych, gwarancja stabilnych dostaw energii oraz pomoc czeskiemu przemysłowi, wszystko to zostało połączone w ramach projektu budowy nowych obiektów jądrowych, który został już zatwierdzony przez rząd i grupę ČEZ, która jest operatorem EJ Dukovany i Temelin", dodał Jonáš.
W lipcu 2019 r. czeski rząd wydał wstępną zgodę na budowę przez Elektrárna Dukovany II - spółkę zależną ČEZ - co najmniej jednego nowego bloku jądrowego. Polityka energetyczna rządu, przyjęta w czerwcu 2015 r. przewiduje budowę jednego nowego bloku jądrowego w EJ Dukovany i ewentualnie trzech kolejnych w zakładach Dukovany i Temelín.

Zainteresowanie budową nowych jednostek jądrowych w Czechach wykazało sześć firm - China General Nuclear, EDF, Korea Hydro & Nuclear Power, Rosatom, Westinghouse oraz Atmea - konsorcjum Mitsubishi Heavy Industries i EDF (prawdopodobnie nie będzie już uczestniczyć w przetargu). Zgodnie z aktualnym harmonogramem dostawca reaktorów ma zostać wybrany do końca 2022 r., licencja na budowę wydana do 2029 r., a uruchomienie bloku planowane jest na 2036 r.

"Niezależnie od wyboru głównego wykonawcy projektu budowy bloku Dukovany 5, powinny w nim uczestniczyć setki czeskich firm i pracowników. Ponadto sektor jądrowy jest obszarem o bardzo wysokiej wartości dodanej, w którym Czesi mogą wykorzystać swoje doświadczenie i know-how" - powiedział Jonáš.

Zdaniem przewodniczącego Energy Třebíčsko zaangażowanie rządu w projekt powinno przybrać raczej formę gwarancji państwowych, a nie bezpośredniego finansowania. "Jest to największy czeski projekt inwestycyjny w historii, który znajduje się na etapie zaawansowanych przygotowań i który nie wymaga bezpośredniego zaangażowania budżetu państwa" - dodał.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: mgr_inż 10.04.2020r. 12:06
jak w PL zaczniemy budowę to tez będzie impuls potężny. tylko niech wereszcie wyduszą te decyzję
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE