ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

OPEC+: zarys umowy ws. cięć w produkcji ropy naftowej zakłada obniżenie jej o 10 mln b/d
09.04.2020r. 17:31

Ministrowie ropy z krajów OPEC zgodzili się na obniżenie produkcji surowca o 10 mln baryłek dziennie w odpowiedzi na słabnący globalny popyt na paliwa z powodu epidemii koronawirusa - podała w czwartek agencja Bloomberga, powołując się na źródła wśród delegatów.

Baryłka ropy WTI w dostawach na maj na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 33,55 USD, po zwyżce ceny o 2,22 proc.

Ropa Brent w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 25,7 USD za baryłkę, wyżej o 3,1 proc.

Umowa ma zostać uzgodniona podczas wideokonferencji OPEC i jej sojuszników, znanych jako OPEC+, w ramach której przedstawiciele organizacji mieli przedyskutować politykę produkcyjną w związku ze spadkiem popytu podczas pandemii koronawirusa.

Nie jest jasne, czy wstępna umowa jest uzależniona od zobowiązania się USA do ograniczenia produkcji. W piątek odbędzie się telekonferencja ministrów energii państw G20.

Wcześniej Agencja Reutera podała, że ograniczenia w produkcji mogą sięgnąć nawet 20 mln baryłek dziennie. Arabia Saudyjska miała się zgodzić na obniżenie produkcji o 4 mln baryłek dziennie, a Rosja miałaby ograniczyć wydobycie o 2 mln b/d.
Chociaż wysokość cięć nie jest jeszcze znana, ograniczenia w produkcji wydają się mieć poparcie zarówno Arabii Saudyjskiej, jaki Rosji.

Od 1 kwietnia Arabia Saudyjska zwiększyła produkcję ropy naftowej do ponad 12 mln baryłek dziennie. Z kolei Rosja nie planuje zwiększenia produkcji w ramach wojny cenowej z Arabią Saudyjską, która wybuchła po ostatnim posiedzeniu OPEC+, które zakończyło się bez porozumienia. W lutym Rosja produkowała 11,3 mln b/d.

Tydzień wcześniej prezydent USA Donald Trump napisał we wpisie na Twitterze, że oczekuje, iż Rosja i Arabia Saudyjska obniżą produkcję ropy naftowej o 10 mln baryłek dziennie.

Kolektywne obniżenie produkcji o 10 mln b/d byłaby to równowartość około 10 proc. światowego popytu przed pandemią koronawirusa.

"Ta telekonferencja będzie momentem przełomowym dla rynku ropy. Suma cięć na poziomie 10 milionów baryłek dziennie, co stanowi minimum niezbędne do ustabilizowania sytuacji, jest trudna do wyobrażenia" - powiedział John Kilduff, strateg Again Capital.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Damian 09.04.2020r. 19:49
Autor pomylił ropę Brent z WTI. I 10 mln nie ustabilizuje rynku, Rosnieft już usunął to zdanie ze swojego raportu.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE