ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE

Instalacja fotowoltaiczna w domku jednorodzinnym
24.04.2020r. 05:24

Sebastian Brzozowski, Biuro PTPiREE ("Energia Elektryczna" - 3/2020)
Na podstawie ofert zebranych dla konkretnego gospodarstwa domowego w artykule przedstawiono, w bardzo prosty i nieuwzględniający wielu zmiennych, sposób oszacowania okresu zwrotu z inwestycji w odnawialne źródła energii.

Dołączone pliki: Do odczytu plików wymagany jest program Acrobat Reader.

Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 14 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 14 )


Autor: B 24.04.2020r. 10:38
Ciekawy artykuł, gratuluję autorowi bardzo klarownego przedstawienia poszczególnych składników kosztów, metodologii wyliczenia czasu zwrotu inwestycji.
Mam dwa spostrzeżenia,
1. Okazuje się, że dla grupy taryfowej G12 (średnia cena np. 0,4 zł/kWh) czas zwrotu z inwestycji będzie o kilka lat dłuższy, chociaż klienci mający ogrzewanie elektryczne CWU lub pomieszczeń powinni być bardziej zainteresowani zainstalowaniem PV.
2. Przytoczona w artykule autokonsumpcja na poziomie tylko 20% jest niska, ale wynika to z bardzo rygorystycznego podejścia OSD do braku zgody na bilansowanie ee wektorowe dla inwerterów 3-fazowych. Niestety nie widać tutaj wsparcia dla prosumentów, a w wielu wypowiedziach medialnych można usłyszeć zupełnie coś przeciwnego....
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Eko 24.04.2020r. 11:49
Niezły biznes. Dofianasowanie państwa wynosi prawie 50% kosztu całkowitego, a zwrot jak dobrze pójdzie za 6 lat. Leszczy sporo i pewnie trochę się ich złapie.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 24.04.2020r. 13:17
Jeszcze by trzeba policzyć, jak na tym wychodzi Państwo. Po pierwsze wydaje pieniądze na dotacje. Po drugie musi bulić za utrzymanie w gotowości elektrowni, która pozbawiona zarobku sama się nie utrzyma, a utrzymać trzeba, żeby prosumentowi w grudniu oddać prąd zgromadzony w sieci w sierpniu. Bo tak się dziwnie składa, że prąd na potrzeby grzewcze akurat jest wtedy potrzebny najbardziej, gdy fotowoltaika daje nic. Normalność zostanie przywrócona wtedy, kiedy każdy producent OZE będzie miał obowiązek posiadania stodoły akumulatorów.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: mr 24.04.2020r. 13:32
Zgryźliwy, to już jest policzone. Zamiast płacić karę za niewykonanie celu OZE, płaci się (mniej) za każdy kW w PV u prosumentów. Per saldo OZE powstaje i zostaje. Za pomocą, jakby nie patrzeć, pieniędzy inwestorów. I doliczmy jeszcze po stronie państwa korzyść OSD na tych 20% nadwyżek.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: wladyslaw.gawronski 25.04.2020r. 11:45
Nadal rozmawiamy o sztucznych prawnych bzdetach :(
Jak wsp. emisji CO2, konkluzja BAT tak i całe reszta subsydiów i preferencji :)
A koszta sieci przesyłowych które rosną wraz ze stosowaniem coraz większej ilości odbiorów generujących harmoniczne ?? TE wszystkei kary o których mówisz to kij by niepokorni musieli kupić drogą technologię z zachodu i całkowicie się od nich uzależnić :( Jak długo biedota w podatkach będzie zrzucać się na fanaberie cwaniaków ??
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: antymonopol 27.04.2020r. 18:48
Lepiej jest pewnie topić miliardy podatników w wieczn ie nierentowne górnictwo z najdroższym węglem na świe cie?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Wilek 24.04.2020r. 13:18
Rzeczywiście, ze względu na szybko spadające ceny paneli i rosnące energii inwestycja staje się opłacalna. W konkretnym przykładzie bardzo dużo daje dotacja, bo bez niej byłoby to ok. 10 lat. Trzeba też brać pod uwagę realny czas gwarancji bo może być niespodzianka. Co do inwerterów 3 fazowych i bilansowania - niestety sieci mają swoje ograniczenia i nie bardzo wiemy co się stanie, jak tych instalacji będzie naprawdę dużo. W przypadku przyłącza trójfazowego inwerter powinien być też 3 fazowy (był taki pomysł ale nie przeszedł)i byłoby wspaniale, gdyby generacja była kierowana do fazy najbardziej obciążonej poborem. Sytuacja, gdy jednocześnie występuje pobór i oddawanie energii (w różnych fazach) powinna być niedopuszczalna. Magazyny energii mogą poprawić sytuację, ale ze względu na trwałość ogniw i duże obciążenie środowiska produkcją i odpadami w instalacjach domowych chyba nie powinny być propagowane. No i podstawowa kwestia - czytając różne publikacje i opinie można dojść do wniosku, że generacja rozproszona to przyszłość i elektrownie oraz sieci przesyłowe to właściwie do likwidacji - ja bym się tak nie rozpędzał.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Jan J. Biedak 24.04.2020r. 13:46
Pan WILEK napisał:
"Magazyny energii mogą poprawić sytuację, ale ze względu na trwałość ogniw i duże obciążenie środowiska produkcją i odpadami w instalacjach domowych chyba nie powinny być propagowane."
Słuszna uwaga, ale chyba trochę "trąci myszką"...
Proszę uzupełnić swoją wiedzę o najnowsze Magazyny Energii: mogą w pełni być poddane recyklingowi, ale mają 10 lat gwarancji na 6000 cykli (trwałość ogniw)...
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Energetyk77 24.04.2020r. 18:15
To tak jak sprzedawca akumulatorów (specjalne morskie) zapewniał mnie, że wytrzymają z 10 lat, ale gwarancja była tylko na rok, a akumulatory padły po 3 latach i nigdy jak pływam 20 lat to żaden akumulator dłużej nie wytrzymał niż 3 lata niezależnie od ładowania. A były najnowsze, jak te Magazyny Energii.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Jan J. Biedak 26.04.2020r. 15:47
Panie "Energetyk77" (dlaczego anonimowo...?)
Co do Pańskich akumulatorów - moja prababcia ju ż mówiła: "kupiłeś Pan g..., masz Pan g..."
Wrzucanie wszystkiego do worka "oszukują mnie" świadczy żałośnie o Pana praktykach biznesowych...
Powodzenia i zdrowia życzę...
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Wilek 24.04.2020r. 23:26
Owszem, nie przeczę. Pozostają jeszcze koszty. Ciekawe dlaczego w samochodach elektrycznych są tak potwornie drogie, że nie opłaca się wymieniać.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zenon 24.04.2020r. 22:22
A w tym samy dniu na cire:
'Rośnie liczba pożarów instalacji fotowoltaicznych w USA'
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Sąsiad 25.04.2020r. 15:21
Popatrzyłem na rachunek sąsiada i wynika z niego, że sąsiedzka instalacja PV zwrócona na południowy zachód ma roczna sprawność 9,2%.
Do szczęścia brakuje mi jeszcze kosztów serwisu i ubezpieczenia tej instalacji.
jak się powyższe uwzględni to SPBT>15 lat
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: xyz 27.04.2020r. 06:36
9.2% to nie jest sprawność a współczynnik wykorzystania mocy znamionowej.

Idąc tym tropem sprawność silnika w typowym polskim pasacie wynosiłaby 1% bo: stoi w garażu, nie ma paliwa, ograniczyli liczbę osób w kościele, zamknęli galerię handlową (co by uwzględnić wszystkie ważniejsze obrządki religijne w kraju).
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 14 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE