ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

OPINIE

Komentarz miesięcznych zmian w produkcji energii elektrycznej w Polsce w obszarze źródeł gazowych
05.05.2020r. 05:33

dr inż. Andrzej P. Sikora, prezes Instytutu Studiów Energetycznych
Zgodnie z danymi ENTSO-E w kwietniu 2020 r. produkcja energii elektrycznej (EE) z gazu ziemnego w Polsce wyniosła 984 409 MWh i była zbliżona do poziomu z marca 910 151MWh (-0,2 %.) i o 3% niższa niż rok wcześniej (1 014 581 MWh). W strukturze produkcji EE marzec 2020 pokazuje 9,6% wobec 8,8% rok wcześniej. I gdyby patrzeć tylko na gaz ziemny wydawać by się mogło - nic się nie dzieje...Ale te 3% spadku r/r są czerwoną flagą! Szczególnie mocno powiewającą.

Ceny gazu ziemnego w Europie spadły do rekordowo niskiego poziomu, aczkolwiek ciągle są dodatnie. W pierwszym tygodniu kwietnia największe na świecie koncerny naftowe podniosły swoje zadłużenie o co najmniej 32 mld USD jako element pakietu zarządzania skutkami finansowymi wybuchu koronawirusa przy jednoczesnej chęci zachowania wypłat dywidend dla akcjonariuszy.
Firmy, które skorzystały z rynku obligacji od połowy marca to m.in. ExxonMobil z USA, Royal Dutch Shell, BP z siedzibą w Wielkiej Brytanii, także Equinor w Norwegii i Total we Francji. Firmy naftowe i gazownicze wykorzystują każdą możliwą dźwignię finansową. Ograniczają wypływ kapitału, zawieszają programy wykupu akcji, obniżając koszty i opóźniając zatwierdzanie projektów inwestycyjnych. Mniejszych na to już nie stać, zaczynają obniżać dywidendy, szukają emisji akcji....

(884x534)Rys.1. Główni dostawcy LNG do Europy. Źródło Reuters Refinitiv Eikon.

Ceny kontraktów na dostawy gazu ziemnego na najbardziej płynnym rynku europejskim w Wielkiej Brytanii spadły w ostatnim tygodniu kwietnia poniżej najtańszych amerykańskich kontraktów w Henry Hub, a w zeszły czwartek notowania w Holandii były w pewnym momencie też niższe niż w USA (dane za notowaniami Refinitiv Eikon).
Magazyny gazu w Belgii, Holandii, Francji i Niemczech pokazują łącznie około 330 TWh, czyli około 66% pojemności magazynowej i są o 20% bardziej wypełnione niż przed rokiem.
W Wielkiej Brytanii magazyny gazu są wypełnione w 64%, w porównaniu z 54% wykorzystania rok temu. Agencje donoszą, że 20-25 czerwcowych dostaw amerykańskiego LNG zostało skasowanych przez kupców Azji i Europy (firmy, które anulowały dostawy, to - jak podają agencje-głównie firmy energetyczne, takie jak Royal Dutch Shell, Total i BP, Enel i Uniper oraz kilka firm azjatyckich), która stała się "ostoją" dla tankowców LNG (wg różnych źródeł 10-15 tankowców) użytkowanych obecnie jako pływające magazyny.

(889x403)Rys.2. Stany magazynowe gazu ziemnego w NWE. Źródło Reuters Refinitiv Eikon.

Pandemia wirusa COVID-19 zmniejszyła popyt na gaz ziemny na całym świecie, a ceny gazu i LNG spadają do rekordowo niskich poziomów.
Większość dostaw została odwołana z zakładów Cheniere Energy, Sabine Pass w Luizjanie i Corpus Christi w Teksasie. Ani kupujący, ani sprzedający nie komentują "umownych stosunków handlowych".
23 kwietnia (podała Agencja Reuters) - "Cena skroplonego gazu ziemnego (LNG) dla Japonii i Korei (JKM) oceniana przez S&P Global Platts spadła do rekordowo niskiego poziomu 1,938 USD/mmBtu. Spadek oznacza, że cena JKM jest obecnie prawie na równi z ceną gazu Henry Hub w Stanach Zjednoczonych, co zniechęca do dostaw "spot" ze Stanów Zjednoczonych do Azji. Głównym czynnikiem powodującym spadek cen w ostatnim tygodniu była fala przetargów na dostawy w maju i czerwcu. To dodatkowo zalało i tak już "zatopiony" rynek spot, a notowanie JKM codziennie osiąga nowy najniższy poziom w tygodniu.

(894x505)Rys.3. Notowania światowe - ceny gazu ziemnego, Źródło S&P Global Platts, ICIS Hern, Nymex. Refinitiv Eikon.

Prócz COVID-19 dwie ciepłe zimy z rzędu spowodowały zmniejszenie zapotrzebowania na paliwo gazowe wykorzystywane do wszystkiego, od ogrzewania domu, po wytwarzanie energii i wodoru.
Dziesięć, piętnaście lat temu przemysł LNG wciąż się rozwijał. Utrzymywano wysokie premie za wysyłkę skroplonego gazu ziemnego tankowcem do miejsc takich jak Azja z dala od złóż i wydobycia. Obecnie LNG rozwinęło się w globalny przemysł umożliwiający swobodny przepływ gazu na całym świecie. Nadpodaż i załamanie popytu powoduje minimalizowanie marż nawet na niegdyś lukratywnych kierunkach dostaw. Globalizacja światowego handlu zmonopolizowała również działalność LNG, faworyzując wyrafinowanych handlowców i największe firmy o największej sile. Biznes handlu gazem nie jest już ani determinowany ani zdominowany przez długoterminowe umowy zawarte między producentami gazu a odbiorcami. Teraz rosnąca gama pośredników i bogactwo (szeroka paleta) warunków umów pozwala handlowcom na swapy, (wymiany dostaw), ich przekierowywanie, a nawet wybieranie "dłuższych tras" (pływające magazyny) w celu optymalizacji zysków/minimalizacji strat. Tankowce stają się bardziej wydajne, mogą działać jako długoterminowe magazyny przechowujące LNG, dopóki ceny się nie poprawią. Jedną z konsekwencji zamkniętego arbitrażu Atlantyku i Pacyfiku jest to, że ładunki z projektu jamalskiego LNG w rosyjskiej Arktyce pozostają w północno-zachodniej Europie, a handlowcy próbują swapować/przenosić dostawy z Hiszpanii do Belgii lub wykonywać swap na dostawy z północnej Norwegii. Ostro konkurować z rosyjskim gazem rurowym, z ceną indeksowaną do notowań ropy i czasami jeszcze z klauzulą "take or pay". W kontekście nadmiernej podaży obserwujemy rosnącą dynamikę dostaw na małą skalę w każdym regionie, co stanowi podstawę do rozwoju i budowy regionalnych rynków LNG i dostaw na małą skalę. Dziś nikt nie wie jak będą wyglądać rynki ropy naftowej i gazu ziemnego. Wszystko przed nami. W zeszłym miesiącu w komentarzu pisałem, że jestem przerażony skalą załamania się światowego PKB, pytałem czy możliwe jest, że ceny spot w Europie spadną poniżej 2 USD za mmBtu, będą w okolicy 70-80 USD/1000m3? I stało się. I nie jest to dno, nie jest to koniec.
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Gazik 05.05.2020r. 09:48
Wyciąganie wniosków na przyszłość w sytuacji wojny cenowej i rozwalenia wielu gospodarek przez koronawirusa jest zbyt... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE