ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Jonasz Drabek pełnomocnikiem ds. górnictwa węgla kamiennego
11.05.2020r. 20:29

Szef departamentu górnictwa w Ministerstwie Aktywów Państwowych Jonasz Drabek został pełnomocnikiem ds. górnictwa węgla kamiennego w tym resorcie - poinformował w poniedziałek PAP rzecznik ministerstwa Karol Manys.

Jonasz Drabek, który od wielu lat zajmuje się sprawami przemysłu wydobywczego (wcześniej w ministerstwach gospodarki oraz energii, m.in. jako naczelnik wydziału i wicedyrektor departamentu) będzie łączył funkcję pełnomocnika z kierowaniem departamentem górnictwa MAP.

We wtorek zarówno wicepremier Sasin, jak i nowo powołany pełnomocnik, przyjadą na Śląsk, by wziąć udział w posiedzeniu wojewódzkiego sztabu kryzysowego w Katowicach. Jego głównym tematem będzie bieżąca sytuacja w pięciu kopalniach, gdzie potwierdzono dotąd kilkaset przypadków koronawirusa, a kilkanaście tysięcy pracowników poddano testom przesiewowym. Pięć kopalń musiało czasowo wstrzymać lub znacząco ograniczyć wydobycie węgla.

Do 27 marca w Ministerstwie Aktywów Państwowych za sprawy górnictwa odpowiadał wiceminister Adam Gawęda, będący sekretarzem stanu. Gawęda był także pełnomocnikiem rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego.

Po odwołaniu Gawędy z pełnionych funkcji przez premiera Mateusza Morawieckiego, bezpośredni nadzór nad górnictwem objął szef resortu aktywów Jacek Sasin. To właśnie wicepremier powierzył w poniedziałek Jonaszowi Drabkowi funkcję pełnomocnika w resorcie.

Jonasz Drabek jest absolwentem wydziału górniczego Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Ukończył też studia podyplomowe z zakresu inżynierii finansowej w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz studia podyplomowe w zakresie zarządzania projektami na Politechnice Śląskiej. Pracował w oddziałach robót przygotowawczych na wszystkich stanowiskach - od stażysty do wyższego dozoru górniczego. Jest ratownikiem górniczym.
Marcowe odwołanie wiceministra Gawędy było w środowisku górniczym zaskoczeniem. Po ogłoszeniu tej decyzji przedstawiciele górniczych spółek oraz związkowcy mówili w nieoficjalnych rozmowach, że w dłuższej perspektywie trudno będzie nadzorować sektor węglowy bez wyznaczenia osoby skoncentrowanej przede wszystkim na sprawach górnictwa.

Szef departamentu górnictwa, który teraz będzie zajmować się w ministerstwie sprawami sektora węglowego, nie będzie w randze wiceministra. W jego przypadku funkcja pełnomocnika nie jest równoznaczna z tą, jaką - jako pełnomocnik rządu - sprawował wcześniej wiceminister Gawęda, a przed nim - w ówczesnym Ministerstwie Energii - wiceminister Grzegorz Tobiszowski.

Departament Górnictwa w Ministerstwie Aktywów Państwowych, którym kieruje Jonasz Drabek, odpowiada za realizację zadań wynikających z przyjętej przez rząd polityki wobec sektora górnictwa węglowego i górnictwa niewęglowego oraz zadań związanych z przemysłem koksowniczym, a także z koordynacją w ministerstwie i prowadzeniem spraw z zakresu gospodarki złożami kopalin.

"W Ministerstwie Aktywów Państwowych Jonasz Drabek realizuje zadania związane z restrukturyzacją i zarządzaniem sektorem górnictwa węgla kamiennego. Jest dyrektorem Departamentu Górnictwa. W ramach obowiązków sprawuje nadzór nad sektorem górniczym, spółkami górniczymi i instytutami branżowymi. Jest również odpowiedzialny za obszar regulacji i finansowania górnictwa" - podało Ministerstwo Aktywów Państwowych w poniedziałkowym komunikacie.

Do zadań departamentu należy m.in. monitoring procesów funkcjonowania górnictwa węgla kamiennego oraz przebiegu finansowanej z budżetu likwidacji zakładów górniczych, a także prowadzenie spraw związanych z notyfikacją programów pomocowych dla górnictwa. Departament zajmuje się też uzgadnianiem koncesji na wydobywanie kopalin i wspiera szefa resortu aktywów w nadzorze nad górniczymi spółkami i współpracującymi z górnictwem instytutami badawczymi.

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: olaf 11.05.2020r. 22:21
Dobra decyzja! Gratulacje!!!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Eko 12.05.2020r. 11:14
Ile to już było pełnomocników. Jak czegoś nie można zrobić albo nie chce się zrobić, to powołuje się pełnomocnika.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: antymonopol 12.05.2020r. 12:50
Kolejny słup do szybkiego odstrzału. Bo aby zrobić porządek z upadłym górnictwem to musi być ktoś taki z jajami jak... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE