ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Badania: lockdown związany z COVID-19 znacząco wpłynął na jakość powietrze
14.05.2020r. 08:18

Poziom dwóch ważnych zanieczyszczeń powietrza: dwutlenku azotu oraz cząstek PM 2,5 znacząco spadł od rozpoczęcia lockdownu związanego z COVID-19. Jednocześnie w Chinach wzrosło stężenie innej szkodliwej substancji, ozonu - wynika z badań opublikowanych na łamach "Geophysical Research Letters" .

Dwa badania pokazały wyraźny spadek stężenia dwutlenku azotu oraz cząstek PM 2,5 w północnych Chinach, Europie Zachodniej i w USA na początku 2020 roku, w porównaniu do tej samej poru w roku 2019.

Dwutlenek azotu to wysoce reaktywny gaz, który powstaje w czasie spalania np. w silnikach samochodowych, czy elektrowniach i może uszkadzać płuca. Cząstki PM 2,5 składają się natomiast z części stałych i kropelek płynu. Są na tyle małe, że mogą przedostawać się głęboko do płuc.

Taki spadek zanieczyszczenia nie miał miejsca od początku satelitarnego monitorowania powietrza w latach 90. - podkreślają naukowcy. Jedyna porównywalna sytuacja miała miejsce po wprowadzeniu przez Chiny silnych ograniczeń w czasie igrzysk w 2008 roku.

Niestety, poprawa jakości powietrza prawdopodobnie ma charakter przejściowy. Pokazuje jednak, jaki stan mogłoby mieć powietrze, gdyby udało się utrzymać emisje na niskim poziomie. "Być może ten niezamierzony eksperyment można wykorzystać do lepszego zrozumienia wpływu regulacji odnośnie emisji" - mówi Jenny Stavrakou z Belgijskiego Instytutu Aeronomii Przestrzennej, współautorka jednej z prac.
Jednocześnie jednak pojawił się jeden niekorzystny skutek. Spadek poziomu dwutlenku azotu spowodował w Chinach wzrost stężenia ozonu przy powierzchni ziemi. Gaz ten powstaje pod wpływem słońca i wysokich temperatur katalizujących chemiczne reakcje w niskiej atmosferze. Wdychany przez ludzi uszkadza płuca i układ krwionośny. W wysoko zanieczyszczonych obszarach ozon może być rozłożony właśnie przez tlenki azotu.

Autorzy jednej z publikacji posłużyli się w swojej pracy satelitarnymi pomiarami jakości powietrza w epicentrach epidemii - w Chinach, Południowej Korei, Włoszech, Francji, Niemczech, Iranie i w USA.

Średnio, w chińskich miastach stężenie dwutlenku azotu spadło według tych pomiarów o 40 proc., w Europie Zachodniej i USA o 20-38 proc. Poziom tego gazu nie zmalał jednak w Iranie - jednym z krajów dotkniętych epidemią najwcześniej i najmocniej. Przyczyna może być taka, że w Iranie nie było pełnego lockdownu aż do marca.

Autorzy drugiej pracy zbadali natomiast jakość powietrza w Chinach z pomocą 800 naziemnych stacji umieszczonych na północy kraju. Pomiary te pokazały spadek ilości cząstek stałych o 35 proc., a dwutlenku azotu o 60 proc. Poziom ozonu przy powierzchni wzrósł jednocześnie o 1,5-2 proc.
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Socyal 14.05.2020r. 09:11
Rozumiem, że freon staje się niezbędny. A ja ograniczam emisję NO2. Czy stwarzam zagrożenie? Taki raport to pochwała... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE