ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Jarosińska-Jedynak: nowy budżet UE powinien być dostosowany do potrzeb każdego państwa
14.05.2020r. 20:10

Budżet Unii Europejskiej na lata 2021 - 2027 powinien być elastyczny, łatwo dostępny i dostosowany do potrzeb każdego państwa - powiedziała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska - Jedynak. Dodała, że potrzebne są dodatkowe instrumenty ożywienia gospodarczego.

Minister w rozmowie z radiową "Trójką" podkreśliła, że po pandemii koronawirusa, bardzo ważne jest nie tylko uchwalenie budżetu UE na lata 2021- 2027, ale też uzgodnienie dodatkowych szybkich instrumentów ożywienia gospodarczego, takich jak proponowany Fundusz Odbudowy. "Preferowanym przez Polskę scenariuszem jest przyjęcie nowego budżetu i Planu Odbudowy jako jednego pakietu na czerwcowym szczycie Rady Europejskiej" - powiedziała.

Zaznaczyła, że w nowej perspektywie finansowej powinna być utrzymana silna pozycja polityki spójności, co m.in. umożliwi stymulację osłabionych kryzysem gospodarek i pozwoli powrócić im na ścieżkę wzrostu. "Kryzys dotyka wszystkie państwa członkowskie, jednak ich potrzeby będą różne z uwagi na różnice w strukturze gospodarek" - wskazała. Dlatego - jak zaznaczyła - nowy budżet powinien być elastyczny, łatwo dostępny i dostosowany do potrzeb każdego państwa".

Szefowa resortu funduszy powiedziała, że jednym z tematów trwających obecnie negocjacji z UE jest finansowanie rozwoju infrastruktury gazowej w Polsce ze środków unijnych. "Jesteśmy zdeterminowani, bo projekty gazowe są niezbędnym elementem transformacji energetycznej, do zielonej gospodarki chcemy dojechać na błękitnym paliwie" - wskazała.
Pytana o jaką kwotę walczymy, Jarosińska - Jedynak powiedziała, że "chcielibyśmy uzyskać co najmniej tyle, ile jest w obecnej propozycji Rady Unii Europejskiej, czyli 1 proc. alokacji Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Funduszu Spójności dla kraju członkowskiego".

Zaznaczyła, że dla bezpieczeństwa energetycznego ważne jest dokończenie realizacji projektów dotyczących przesyłu gazu ziemnego, zwłaszcza korytarza Północ-Południe, ale też realizacja projektów dotyczących dystrybucji gazu. Wskazała, że powstającą infrastrukturę, Polska chciałaby wykorzystać do transportu wodoru.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE