ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Premier: nie było pomysłu izolacji Śląska z powodu koronawirusa
16.05.2020r. 19:22

Podczas obrad Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego nigdy nie było propozycji odizolowania Śląska z powodu liczniejszych niż w innych częściach kraju zakażeń koronawirusem - zapewnił premier Mateusz Morawiecki. Są to różnego rodzaju fake newsy, które mają wzniecić niepokój - dodał.

W woj. śląskim odnotowano najwięcej zakażeń SARS-CoV-2 spośród wszystkich regionów - według ostatnich danych sanepidu i resortu zdrowia już 5159. 175 osób zmarło. Około 2 tys. spośród zakażonych to górnicy.

"Codziennie rozmawiam z ministrem spraw wewnętrznych, z ministrem zdrowia i mogę zapewnić, że nigdy na Rządowym Zespole Zarządzania Kryzysowego nie było takiej propozycji (zamknięcia Śląska-PAP)" - powiedział premier podczas rozmowy wyemitowanej w sobotę na antenie TVP Katowice.

"Są to różnego rodzaju fake newsy, które mają wzniecić niepokój. Absolutnie - nie tylko tego nie potwierdzam, ale zawsze staliśmy na stanowisku, że pomoc dla Śląska musi być ogromna, ponieważ Śląsk został w specyficzny sposób dotknięty koronawirusem. Ta pomoc jest i dzisiaj; jesteśmy na dobrej drodze, żeby zwalczyć koronawirusa, również w kopalniach" - oświadczył.

Szef rządu, który kilka godzin wcześniej uczestniczył w Katowicach w posiedzeniu regionalnego sztabu kryzysowego, po raz kolejny podziękował sztabowi kryzysowemu i wszystkim służbom, zaangażowanym w zwalczanie koronawirusa. Powtórzył, że w przyszłym tygodniu kopalnie, które musiały wstrzymać lub ograniczyć wydobycie będą wznawiały pracę.

"Robimy wszystko, żeby życie wróciło tutaj do normalności, nawet takiej epidemicznej normalności (...), jak w innych częściach Polski. To jest ta solidarność, której teraz Śląsk doświadcza i musi doświadczać. Chcemy pomagać poprzez służby medyczne, które tutaj przyjechały, służby sanitarne i ta pomoc jest coraz bardziej skuteczna" - ocenił.

Pytany, czy jego zdaniem w związku z epidemią nie należało wcześniej na jakiś czas wstrzymać pracy większej liczby kopalń, Morawiecki przekonywał, że tego typu zakładów nie da się zamknąć ot tak - ze względów produkcyjnych i bezpieczeństwa - a później łatwo ich otworzyć. Przypomniał, że w branży górniczej prowadzone są badania przesiewowe i jest to - jak się wyraził - akcja "bezprecedensowa", dzięki której górnicy będą już w przyszłym tygodniu mogli wrócić do pracy.
Premier był też pytany o pojawiające się w internecie nieprzychylne komentarze w związku z sytuacją epidemiczną na Śląsku. "To jakieś kompletne nieporozumienie i tego typu brzydkie, bardzo nieładne sformułowania nie powinny w ogóle mieć miejsca w przestrzeni medialnej, w przestrzeni internetowej. Nie ma naszej zgody na tak przekształcaną frustrację, irytację, złość" - oświadczył.

Pytany o przyszłość branży górniczej i plany połączenia spółek węglowych, szef rządu odpowiedział, że po epidemii koronawirusa "pewne zmiany, pewne restrukturyzacje mogą być konieczne". Jak wyjaśnił, podobnie jak we wszystkich zakładach pracy, chodzi o oszczędności i zwiększanie efektywności. "Na pewno potrzebne są różne zmiany, te zmiany zresztą cały czas zachodzą w górnictwie (...), to bilansowanie, mocy, energii, źródeł, przez cały czas prace pod tym względem się toczą" - powiedział premier. Jak zaznaczył, najpilniejszym zadaniem jest teraz zwalczenie koronawirusa.

W kontekście sytuacji w branży wydobywczej premier był też pytany o przywileje górnicze. Morawiecki odpowiadał, że to bardzo ciężka i ryzykowna praca . "To nie tylko nasza wielka tradycja, to również bezpieczeństwo energetyczne" - powiedział. Jak przypomniał, w Polsce zdecydowana większość energii pochodzi obecnie z węgla i musi to uwzględniać unijna polityka klimatyczna, która za jakiś czas wróci na forum Wspólnoty.

Pytany o dymisję wicepremiera ministra aktywów państwowych Jacka Sasina, której domaga się opozycja, premier podziękował ministrowi i wyraził przekonanie, że wykonuje on "trudną, znakomitą pracę" w sektorze górniczym i innych branżach. "Premier Sasin w taki sposób stara się zarządzać i proponować rozwiązania dla poszczególnych branż, żeby i górnictwo, i energetyka z sobą we właściwy sposób rozmawiały, ale też znajdowały rozwiązania na przyszłość; rozwiązania, które będą - niestety, muszą być - akceptowane również przez Komisję Europejską" - mówił.

"To jest też nasza zależność, to jest też ta inna część naszej obecności w Unii Europejskiej - musimy, chcemy się z tym liczyć i wykonujemy zalecenia, które stamtąd płyną. Ja jestem przekonany, że znajdziemy odpowiednie rozwiązania dla sektora górniczego i energetycznego" - oświadczył.

Premier wyraził przekonanie, że dzięki wprowadzonym rozwiązaniom Polska jest wśród państw, które radzą sobie najlepiej z epidemią, zarówno od strony zdrowotnej, jak i gospodarczej. Wyraził też nadzieję, że wkrótce wróci normalność po epidemii, ale - jak przewiduje - stanie się tak całkowicie dopiero po powstaniu szczepionki. "Wierzę w to, że ta szczepionka będzie już niedługo, może jeszcze późną jesienią tego roku albo wczesną zimą w przyszłym roku" - powiedział.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE