ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PGNIG chce integrować ciepłownictwo i zaangażuje się w rozwój biogazowni
18.05.2020r. 16:22

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zamierza być integratorem polskiego ciepłownictwa, a także zaangażować się w rozwój energetyki rozproszonej - głównie w segmencie biogazowni, których potencjał oceniany jest na ok. 7-10 mld m sześc. gazu rocznie - poinformował prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.

"Potencjał Polski jest naprawdę olbrzymi (...). Jeżeli produkowalibyśmy w biogazowniach połowę z tego, czyli ok. 4 mld m sześc., to oznaczałoby produkcję biometanu większą od tego, ile w tej chwili w Polsce wydobywa się gazu. To się stanie nową, bardzo ważną nogą naszej firmy w najbliższych latach" - zadeklarował prezes podczas poniedziałkowej sesji Europejskiego Kongresu Gospodarczego Online.

Kwieciński ocenił, że prognozowany rozwój biogazowni, których w Polsce może powstać co najmniej 1,5-2 tys., będzie oparty na lokalnych rynkach, co przyczyni się do praktycznego wdrożenia zasad gospodarki obiegu zamkniętego, z wykorzystaniem biomasy i odnawialnych źródeł energii.

"My również chcemy się w to wpisywać - chcemy, żeby ten biometan był nie tylko używany do produkcji energii cieplnej i elektrycznej w spalaniu, ale aby można było wtłaczać go także do lokalnych sieci dystrybucyjnych, które chcemy budować" - wyjaśnił Kwieciński.

Jego zdaniem pandemia koronawirusa pokazała, że spółki takie jak PGNiG muszą być znacznie bardziej zdywersyfikowane pod względem energetycznym. "Chcemy być nie tylko rozpoznawani jako lider rynku gazu w Polsce, ale chcemy stawać się koncernem multienergetycznym" - podkreślił prezes.

Oprócz zaangażowania w segmencie biogazowni, PGNiG, poprzez swoją spółkę PGNiG Termika, chce być integratorem polskiego sektora ciepłowniczego.
"Uważamy, że w najbliższych latach ciepłownictwo będzie musiało przestawić się z węgla na gaz - jesteśmy wtedy predystynowani do bycia konsolidatorem, integratorem tego rynku, który obecnie jest bardzo rozproszony" - powiedział prezes PGNiG. Wskazał, że PGNIG Termika jest drugim największym podmiotem w sektorze ciepłownictwa w kraju. "To jest na pewno obszar do wzrostu" - ocenił.

Zdaniem Kwiecińskiego Grupa PGNiG powinna produkować więcej energii elektrycznej - nie tylko tej wytwarzanej w kogeneracji, czyli wspólnie z energią cieplną. "Będziemy chcieli wchodzić w odnawialne źródła energii" - mówił prezes, tłumacząc zamiar zaangażowania się Grupy w biogazownictwo.

"Uważamy, że mamy tutaj dużą szansę, żeby nie tylko zaistnieć, ale żeby wesprzeć działania rządu w tym obszarze, ponieważ jesteśmy tą spółką, która ma relatywnie niski ślad węglowy. To oznacza, że jako spółka będziemy mieli ułatwione sięganie po finansowanie tego typu przedsięwzięć na rynkach finansowych. Chcemy znacznie silniej uczestniczyć w tym obszarze rynku energii" - podkreślił Jerzy Kwieciński podczas internetowej sesji Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Jego zdaniem siłę polskiej energetyki budują nie tylko duże inwestycje, ale także rozwijająca się energetyka rozproszona. Kwieciński potwierdził, że PGNiG chce także - we współpracy z innymi firmami - rozwijać projekt wodorowy - nie tylko pod kątem wykorzystania wodoru w transporcie, ale także - w przyszłości - w sieciach gazowych.

Grupę kapitałową PGG tworzą 34 spółki zatrudniające łącznie prawie 25 tys. pracowników. Kwieciński przypomniał, że w pierwszym kwartale br. Grupa sprzedała rekordową ilość gazu - 10,6 mld m sześc., wobec 9,9 mld m sześc. w tym samym okresie rok wcześniej. Zanotowano też znaczący wzrost eksportu. W drugim kwartale, w związku z pandemią koronawirusa, PGNiG spodziewa się - jak mówił prezes - "już nie tak dobrych" wyników.
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )


KOMENTARZE ( 1 )


Autor: khr 19.05.2020r. 12:29
Energia elektryczna z biogazowni przy wykorzystaniu mocy na poziomie 8 kh/rok to ok. 500 PLN/MWh. To ile ten biogaz... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Instytut PEcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE