ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Eksport produktów naftowych przez Białoruś spadł w I kwartale roku prawie o 60 proc.
20.05.2020r. 15:20

Eksport produktów naftowych przez białoruski koncern Biełnaftachim spadł w pierwszym kwartale roku o 58,8 procent w stosunku do pierwszego kwartału 2019 roku. - czytamy w BiznesAlert.pl.

Wartość eksportu w pierwszym kwartale wyniosła 921,2 mln dolarów. Spółka tłumaczy spadek kilkoma czynnikami w tym zmniejszonym poziomem przerobu ropy przez ograniczenia wynikające z braku porozumienia na regularne dostawy ropy z Rosji, spadek popytu na produkty naftowe oraz spadek cen produktów chemicznych i naftowych produkowanych przez spółkę. Założeniem koncernu na pierwszy kwartał był wzrost eksportu o 3,5 procent.

Według oświadczenia, rafinacja w białoruskich rafineriach spadła w pierwszych trzech miesiącach roku o 40,6 procent do 2,76 mln ton. Wydobycie ropy na Białorusi wzrosło natomiast o 1,9 procent do 424 tys ton.
Dostawy ropy z Rosji w pierwszych czterech miesiącach roku spadła o 57,6 procent do 2,5 mln ton. Plan na 2020 rok zakładał dostawy na poziomie 24 mln ton tj. dwa miliony ton miesięcznie. W pierwszym kwartale łącznie zostało dostarczone milion ton ropy co oznacza spadek o 77 procent względem pierwszego kwartału 2019 roku.

Taka sytuacja była spowodowana brakiem porozumienia pomiędzy Biełnaftachimem a rosyjskimi koncernami, które przez pierwszy kwartał roku nie dostarczały regularnie surowca do dwóch białoruskich rafinerii. Dostawy odbywały się jedynie przez szlaki alternatywne, tj. porty w Kłajpedzie i Odessie oraz ograniczony wolumen dostaw realizowały spółki należącego do grupy Safmar. Pod koniec kwietnia udało się przywrócić regularne dostawy ropy z Rosji. Na początku czerwca do Kłajpedy ma dotrzeć historyczna dostawa amerykańskiej ropy - czytamy w BiznesAlert.pl.
Biełnaftachim , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE