ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

JSW opublikowała skonsolidowany raport kwartalny. Wyniki nienajlepsze
21.05.2020r. 17:21

Strata netto Jastrzębskiej Spółki Węglowej, przypadająca na akcjonariuszy jednostki dominującej, wyniosła w I kwartale 2020 r. 211,9 mln zł wobec 402,8 mln zł zysku rok wcześniej - podała spółka w raporcie kwartalnym. Zysk EBITDA wyniósł 50,5 mln zł wobec 728,8 mln zł rok wcześniej.

Strata operacyjna grupy wyniosła 233,8 mln zł wobec 507,6 mln zł zysku rok wcześniej.

Przychody grupy JSW spadły do 1,966 mld zł z 2,488 mld zł przed rokiem (spadek o 21 proc. rdr).

EBITDA bez zdarzeń jednorazowych wyniosła 48,6 mln zł.

Produkcja węgla JSW wyniosła w I kwartale 4,1 mln ton (wzrost o 17,1 proc. rdr), a sprzedaż do odbiorców zewnętrznych 2,2 mln ton (spadek o 12 proc. rdr).

Produkcja węgla koksowego wzrosła o 33,3 proc. rdr do 3,2 mln ton, a sprzedaż do odbiorców zewnętrznych wyniosła 1,5 mln ton (bez zmian rdr).

Udział produkcji węgla koksowego i węgla do celów energetycznych w ogólnej produkcji netto wyniósł odpowiednio: 78 proc. i 22 proc.

Produkcja koksu wyniosła 0,8 mln ton (bez zmian rdr), a sprzedaż 1 mln ton (wzrost o 25 proc. rdr).

Średnia cena węgla koksowego spadła o 31,3 proc. rdr do 488,19 zł/t, a średnia cena koksu spadła o 31,7 proc. do 801,05 zł/t.

Na koniec marca JSW miała 2,52 mln ton zapasów węgla i 266,6 tys. ton koksu.

Jednostkowy mining cash cost wyniósł 378,63 zł/t (spadek o 11,9 proc. rdr), a cash conversion cost 170,8 zł/t (spadek o 0,1 proc. rdr).

Wygenerowane przez grupę w I kwartale przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej wyniosły minus 78,7 mln zł (głównie za sprawą osiągniętej straty przed opodatkowaniem w wysokości 254,2 mln zł oraz zmiany stanu zobowiązań handlowych i z tytułu leasingu).
Na koniec marca stan środków pieniężnych i ich ekwiwalentów wyniósł 266,6 mln zł.

Nakłady ogółem (bez wyłączeń konsolidacyjnych) wyniosły 453,8 mln zł, co oznacza wzrost o 15,1 proc. rdr. W jednostce dominującej nakłady na inwestycje rzeczowe wzrosły o 16,7 proc. do 398,8 mln zł.

Na koniec marca wskaźnik zadłużenia finansowego netto/EBITDA wyniósł -0,75x.

JSW podała w raporcie, że prewencyjna zmiana organizacji prac w związku z pandemią COVID-19, jak również duży poziom absencji miały wpływ na poziom produkcji węgla. W porównaniu do prognoz wydobycie w marcu było mniejsze o 37,4 tys. ton, a w kwietniu o 339,2 tys. ton węgla.

"Aktualna sytuacja związana z zagrożeniem nie pozwala jednak na realne określenie dalszych strat wydobycia" - napisano w raporcie.

W ocenie zarządu JSW, spadek produkcji nie ma jednak wpływu na gotowość JSW do bieżącej realizacji zawartych kontraktów handlowych, w tym również dostaw węgla do koksowni należących do grupy, ponieważ zapasy węgla pozwalają na bieżącą realizację tych kontraktów. Podobnie poziom produkcji i zapasy koksu są wystarczające do wykonania kontraktów w segmencie koksowym.

Spółka poinformowała, że zakupy węgla koksowego są kontynuowane przez kontrahentów, choć w ograniczonym zakresie, a grupa jest bardziej narażona na redukcję sprzedaży koksu.

"W II kwartale 2020 r. odczuwalny będzie spadek zapotrzebowania na koks produkowany w grupie JSW" - napisano.

Jak podano, żaden z kontraktów nie został wypowiedziany z powodu pandemii COVID-19.

"Pandemia COVID-19 może istotnie wpływać na działalność grupy w kolejnych okresach, w tym na poziom osiąganych przychodów i ponoszonych kosztów, a w konsekwencji na płynność finansową oraz poziom zadłużenia grupy. Możliwe skutki oraz ich skala na chwilę obecną są jednak trudne do oszacowania" - napisano w raporcie JSW.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE