ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

DM BOŚ: w wynikach JSW martwi pogarszający się bilans
22.05.2020r. 08:57 22.05.2020r. 08:35

Zaraportowany przez JSW wynik EBITDA w I kwartale na poziomie 50,5 mln zł nie jest większym zaskoczeniem. Niepokoi przede wszystkim pogarszający się bilans w spółce - oceniają analitycy.

ŁUKASZ RUDNIK, ANALITYK TRIGON DM (komentarz poranny):

"Wyniki znacznie poniżej konsensusu głównie z uwagi na 108 mln zł straty na pochodnych instrumentach finansowych, w rezultacie czego saldo pozostałej działalności operacyjnej wyniosło -101 mln zł vs. +4 mln zł przed rokiem. Ważniejsza od wyników jest natomiast skala przepalonej gotówki w I kw. '20. Zakładaliśmy, że będzie to ok. -450 mln zł, tymczasem gotówka netto spadła do poziomu -388 mln zł (-950 mln zł kw./kw., w tym OCF -80, CAPEX -740). Środki pieniężne dostępne w spółce wynoszą obecnie 1,8 mld zł, w dalszym ciągu podtrzymujemy, że w III kwartale 2020 spółka będzie zmuszona umorzyć wszystkie środki dostępne w funduszu FIZ (1,16 mld zł na koniec I kw. '20, w kwietniu podjęte decyzje o umorzeniu kolejnych 400 mln zł). Wielkość niewykorzystanych limitów kredytowych spadła do 40 mln zł (-220 mln zł kw./kw.). Od początku roku zdecydowano o umorzeniu certyfikatów w FIZ na kwotę 1,1 mld zł"

ŁUKASZ PROKOPIUK, ANALITYK DM BOŚ:

"Wyniki JSW są zbliżone do konsensusu i lepsze od naszych oczekiwań. Sama EBITDA nie powinna więc stanowić większego zaskoczenia.

Nas przede wszystkim martwi cash flow i bardzo pogarszający się bilans. Według naszych obliczeń gotówka netto wyniosła zaledwie 400 mln zł w stosunku do 3 mld zł rok temu. Tempo pogarszającego się bilansu jest bardzo wysokie, a niestety jesteśmy przed drugim kwartałem, kiedy spółka boryka się z problemami pandemii. Wydaje się, że w drugim kwartale sytuacja gotówkowa i bilansowa będzie jeszcze gorsza.

Biorąc to pod uwagę, nie wiem, czy reakcja na giełdzie na wyniki JSW powinna być pozytywna"

**********
Strata netto Jastrzębskiej Spółki Węglowej, przypadająca na akcjonariuszy jednostki dominującej, wyniosła w I kwartale 2020 roku 211,9 mln zł wobec 402,8 mln zł zysku rok wcześniej.

Strata operacyjna grupy wyniosła 233,8 mln zł wobec 507,6 mln zł zysku rok wcześniej.

Zysk EBITDA wyniósł 50,5 mln zł wobec 728,8 mln zł rok wcześniej. EBITDA bez zdarzeń jednorazowych wyniosła 48,6 mln zł.

Przychody grupy JSW spadły do 1,966 mld zł z 2,488 mld zł przed rokiem.

Wygenerowane przez grupę w I kwartale przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej wyniosły minus 78,7 mln zł. Na koniec marca stan środków pieniężnych i ich ekwiwalentów wyniósł 266,6 mln zł.

Na koniec marca wskaźnik zadłużenia finansowego netto/EBITDA wyniósł -0,75x.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE