ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Wstępne wyniki PGNiG pozytywnym zaskoczeniem, ryzykiem są spadające ceny gazu
22.05.2020r. 08:44

Wstępne wyniki PGNiG za pierwszy kwartał okazały się wyraźnie lepsze od oczekiwań i stanowią pozytywną niespodziankę - uważają analitycy. Ich zdaniem, w kolejnych kwartałach może być gorzej, przede wszystkim za sprawą spadających cen gazu ziemnego.

PGNiG w czwartek wieczorem podał wstępne szacunki wyników za pierwszy kwartał 2020 roku. Skonsolidowany zysk netto PGNIG wyniósł w tym okresie 0,78 mld zł wobec 1,1 mld zł przed rokiem. Średnia prognoz analityków ankietowanych przez PAP Biznes wynosiła 511 mln zł.

Według szacunków, skonsolidowane przychody PGNiG spadły w I kw. do 13,76 mld zł z 14,3 mld zł przed rokiem. Konsensus PAP Biznes wskazywał na przychody na poziomie 11,48 mld zł.

Skonsolidowany wynik EBITDA spadł do 2,08 mld zł z 2,22 mld zł rok wcześniej i był wyższy o ponad 23 proc. od średniej prognoz analityków. Skonsolidowany szacunkowy wynik operacyjny spadł do 1,21 mld zł z 1,43 mld zł. Konsensus wynosił 882 mln zł.

Wynik EBITDA PGNiG w segmencie poszukiwanie i wydobycie spadł do 70 mln zł z 1,3 mld zł rok wcześniej (wynik zawiera odpis aktualizujący majątek trwały w wysokości 0,76 mld zł). W segmencie obrót i magazynowanie zysk wzrósł do 0,91 mld zł z 70 mln zł straty przed rokiem - zmiana wartości zapasów podwyższyła wynik o 0,25 mld zł, rok wcześniej było to 40 mln zł. EBITDA w segmencie dystrybucyjnym wzrosła do 0,77 mld zł z 0,63 mld zł, a w segmencie wytwarzania do 0,42 mld zł z 0,4 mld zł.

"Wyniki PGNIG są wyraźnie lepsze od oczekiwań. Główną przyczyną tak dobrych wyników jest hedging w wysokości 819 mln zł wobec naszych oczekiwań na poziomie 0 zł. Dobry wynik PGNiG na hedgingu to analogiczna sytuacja jak ostatnio w przypadku wyników PKN Orlen" - powiedział PAP Biznes Łukasz Prokopiuk z DM BOŚ.

"Wyniki oceniamy pozytywnie. Po skorygowaniu o efekt hedgingu byłyby zbliżone do konsensusu, jednak traktujemy to jako element działalności operacyjnej, która może być istotnym buforem przy obserwowanej przecenie gazu" - napisał Michał Kozak w porannym raporcie Trigon DM.

Kolejnym czynnikiem, który w opinii analityka DM BOŚ mógł spowodować odchylenie wyników od konsensusu, jest dodatni efekt bilansowania w segmencie dystrybucji w wysokości 16 mln zł wobec jego oczekiwań minus 150 mln zł.
"Historycznie zazwyczaj mieliśmy mocny efekt in minus bilansowania w pierwszym i czwartym kwartale, co było offsetowane przez dodatkowe bilansowanie w drugim i trzecim kwartale. Teraz spółka po raz pierwszy pokazała plus w pierwszym kwartale i jest to efekt nowych regulacji, które prawdopodobnie wypłaszczyły efekt bilansowania" - powiedział Prokopiuk.

"Trzeci czynnik to brak suchych odwiertów w upstreamie. Zakładaliśmy minus 75 mln zł, a spółka nic nie podaje w danych wstępnych, więc spodziewam się, że nie miało to dużego znaczenia" - dodał.

Analitycy oczekują pozytywnej reakcji rynku na wstępne dane wyniki PGNiG, chociaż optymizm inwestorów mogą studzić spadające ceny gazu.

"Pozytywna reakcja na wyniki może być ograniczona przez spadek cen gazu na TTF do 3 EUR/MWh. Przecena na surowcu to efekt słabego popytu w otoczeniu koronawirusa oraz zwiększonej generacji elektrowni wiatrowych (oraz jej udziału w mixie energetycznym). Wyższe temperatury ograniczają popyt na gaz dla celów grzewczych, przy jednoczesnym braku popytu na energię z tytułu klimatyzacji, przy trwających ograniczeniach aktywności biznesowej. Presję na ceny wywołuje też rosnąca podaż gazu do Europy zarówno przez LNG, jak i z rurociągów" - napisał Michał Kozak w porannym raporcie Trigon DM.

"Reakcja na kursie powinna być pozytywna ze względu na rozmiary niespodzianki związanej z wynikami PGNiG. Trzeba sobie jednak zdawać sprawę, że wyniki w kolejnych kwartałach powinny być słabsze, a to, co nas martwi, to bardzo niskie ceny gazu, które spadły licząc zarówno rok do roku, jak i od początku stycznia 2020 roku po ponad 60 proc." - powiedział Łukasz Prokopiuk z DM BOŚ

Publikacja pełnego raportu PGNiG za I kwartał planowana jest na 4 czerwca.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: bardzo dobrze 22.05.2020r. 13:15
Spadające ceny gazu i paliw
wspierają naszą gospodarkę
łagodzą kryzys.
Aby jak najdłużej.
Będzie O.K.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE